Konec nadějí: NASA objevila místo dopadu a trosky indického landeru Vikram

06.12.2019 - Stanislav Mihulka

Snímky potvrdily, že indický lander Vikram byl zcela zničen při prudkém nárazu do povrchu Měsíce

<p>Snímek místa dopadu Vikramu</p>

Snímek místa dopadu Vikramu


Reklama

V letošním roce se k Měsíci vypravila indická průzkumná mise Čandraján-2. 6. září se 1,5tunový lander Vikram s připraveným lunárním roverem pokusil přistát na planině mezi krátery Manzinus C a Simpelius N na přivrácené straně Měsíce, poblíž jižního pólu. Přistávání zpočátku probíhalo podle plánu. Ve výšce 2,1 kilometru ale došlo k odchýlení od zamýšlené dráhy a pak operátoři ztratili s Vikramem spojení.

Od počátku bylo zřejmé, že Vikram asi narazil do povrchu Měsíce značnou rychlostí. Přímé důkazy ale chyběly. I když šance byly malé, Indická vesmírná agentura ISRO i americká agentura NASA se asi dva týdny pokoušely s Vikramem spojit. Jejich úsilí bylo ale marné. Americký orbiter Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) několikrát přelétl na plánovaným místem přistání, ale kvůli nevhodným světelným podmínkám nikdo dlouho neobjevil po landeru Vikram ani stopu. 

Objev trosek Vikramu

Nedávno došlo ke zvratu, v němž sehrál klíčovou roli nadšenec Shanmuga Subramanian z Čennaí, metropole indického státu Tamilnádu. Ten totiž objevil na volně dostupném snímku, který pořídila sonda LRO při prvním přeletu místa přistání Vikramu 17. září, neobvykle jasný bod. Amatérský badatel následně kontaktoval americké odborníky, kteří pomocí dalších snímků, pořízených později, nakonec vystopovali místo, kde skončil lander Vikram. Je poseté troskami.

TIP: Naděje žije? Indie objevila ztracený modul Vikram na povrchu Měsíce

Na nově zveřejněných detailních snímcích je vidět impaktní kráter, který zřejmě Vikram vyhloubil při svém dopadu. Z údajů pozemských měření i telemetrie landeru vyplývá, že Vikram nejspíš narazil do povrchu Měsíce asi 500 metrů od plánovaného místa přistání a letěl přitom rychlostí asi 180 kilometrů za hodinu. To je zhruba 25krát rychleji, než ideální přistávací rychlost. Z Vikramu zbyly jen trosky, poházené kolem místa dopadu. Největší z nich mají velikost kolem 1,5 metru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: NASA/GSFC/Arizona State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907