Naděje žije? Indie objevila ztracený modul Vikrám na povrchu Měsíce

V pátek v noci se zřejmě nepovedlo přistání indického modulu na Měsíci. Naděje, že se to podařilo, ale stále žije...

09.09.2019 - Stanislav Mihulka



V noci z pátku 6. 9. 2019 se indický přistávací modul Vikrám pokusil přistát u jižního pólu Měsíce. Bylo to velmi napínavé a přistání až do posledních chvil probíhalo podle plánu. Pak se ale modul Vikrám odmlčel ve výšce asi 1,2 kilometru nad povrchem. Původní zprávy hovořily o tom, že se Vikrám roztříštil o povrch Měsíce.

Nejnověji se ale ukazuje, že situace možná není tak beznadějná. Šance na to, že modul Vikrám přistání přežil, jsou sice velmi malé, ale zřejmě nikoliv zcela nulové. V neděli 8. 9. 2019 totiž Indie ohlásila, že jejich sonda Čandraján-2, která je teď na oběžné dráze Měsíce, objevila přistávací modul Vikrám na povrchu Měsíce.

Poněkud zvláštní přitom je, že Indie nezveřejnila žádné snímky objeveného modulu, i když je má nepochybně k dispozici, ani se nevyjádřila k tomu, v jakém stavu Vikrám vlastně je. Vzhledem k tomu, že všichni již počítali s tím, že je s přistávacím modulem konec, to je vlastně docela nadějná zpráva. Jakoby by stále byla ve hře možnost, že Vikrám vlastně přistál. Tomu nasvědčuje i další prohlášení, podle něhož se indičtí operátoři budou ještě minimálně 2 týdny snažit o navázání spojení s Vikrámem.

TIP: Indická sonda Čandraján-2 úspěšně vyrazila k Měsíci

Ať už ale modul Vikrám přistání přežil anebo nikoliv, pro indickou vesmírnou agenturu ISRO byla jeho mise téměř naprostým úspěchem. Vikrám letěl zcela podle plánu od okamžiku odpojení od sondy Čandraján-2, až do výšky kolem 2 kilometrů nad povrchem. Do toho okamžiku všechny systémy a senzory modulu fungovaly bezchybně a modul Vikrám tím pádem prověřil funkčnost celé řady nových klíčových technologií.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    India Space Research Organisation


Další články v sekci