Indonéský farmář mění už 25 let spálenou pustinu v zelené lesy

05.04.2021 - Martin Reichman

Dlouhá léta ho měli za blázna. Všechny své peníze utrácel za sazenice a na mrtvých spáleništích vysazoval nové stromky. Po čtvrtstoletí je 69letý Indonésan místním hrdinou…


Reklama

Neobyčejná mise Indonésana Sadimana se začala psát v devadesátých letech minulého století, její úplný začátek je ale ještě o 30 let starší. Tehdy mohutné požáry zpustošily lesy na jižním svahu hory Lawu ve Střední Jávě a proměnily stovky hektarů lesa na popel. Z původně zelených kopců zůstaly jen zpustošené pláně.

Znovuobnovená země

Dopady ničivého živlu brzy poznali i obyvatelé vesnic v oblasti Wonogiri. Pustina nedokázala zadržet dostatek vláhy, což se odrazilo na úrodě a nedostatku pitné vody. Lidé oblast ve velkém opouštěli a ti, kteří se rozhodli zůstat, trpěli hladem. Jedním z těch, kteří zůstali byl i Sadiman. Uvědomil si, že za úpadek regionu může zpustošená příroda. Rozhodl se proto, že se ji pokusí pomoci a začal les svépomocí obnovovat. 

Zpočátku ho měli za blázna. Všechny své peníze utrácel za sazenice a na spáleništích vysazoval nové stromky. Podivínem byl pro místní úřady i své sousedy. Nikdo nevěřil, že by jeden člověk něco mohl změnit. Sadiman přesto nakupoval banyánové sazenice a někdy dokonce vyměňoval dobytek, který choval, za mladé stromky. Denně trávil několik hodin v okolních kopcích a neúnavně obnovoval spálený les. Věřil, že stromy dokážou zadržet vodu a skončí tak doba hladového sucha.

TIP: Má to smysl: Brazilský fotograf zachraňuje mrtvý deštný prales

Na první výsledky své práce si musel počkat zhruba 10 let. Až po tak dlouhé době byly stromy dostatečně velké, aby dokázaly zadržet dostatek vody a probudily i nový život ve svém okolí. 

Dnes se „Sadimanův les“ rozprostírá na ploše 25 hektarů a neúnavný farmář v něm vlastnoručně zasadil okolo 11 tisíc stromů. Pro místní se stal hrdinou. Zatímco ještě nedávno dokázali zdejší zemědělci sklízet sotva jednou za rok, dnes jsou běžné dvě a někdy i tři sklizně ročně. Znovuobnovená země opět láká turisty z celého světa a „Hutan Sadiman“ se stal jedním z nejnavštěvovanějších cílů ekoturistiky v Indonésii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907