Infekce trhu: Pandemie koronaviru by mohla těžce zasáhnout ekonomiku

03.03.2020 - Stanislav Mihulka

Koronavirus nezasáhne jen zdraví lidí, ale také ekonomiku. Už teď jsou škody značné


Reklama

Novou obětí rozbíhající se pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2 se staly finanční trhy. Uplynulý týden byl pro globální ekonomiku jednoznačně nejhorším od finanční krize roku 2008. Postupně totiž vychází najevo, že ekonomické dopady pandemie budou doopravdy značné. 

Během posledního únorového týdne akciové trhy odepsaly asi 5 bilionů dolarů, což je téměř nepředstavitelných 115 bilionů Kč. S tím jak se virus šířil na všechny kontinenty kromě Antarktidy a v řadě zemí světa strmě stoupaly počty známých případů i úmrtí, ztrácely akcie na hodnotě doslova před očima.

TIP: Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

A to není vše. Experti britské výzkumné společnosti Oxford Economics uvádějí, že pandemie, která by trvala půl roku, což v tomto okamžiku není možné vyloučit, by mohla spolknout až 1,1 bilionu dolarů (asi 25 bilionů Kč) z očekávaného růstu globálního HDP. Jejich analýzy vycházejí ze zkušeností s nedávnými epidemiemi, jako byl SARS nebo prasečí chřipka. Spotřebitelé budou méně utrácet, lidé nebudou moci pracovat, turistika se úplně propadne, stejně jako investice. Štěstím v neštěstí je, že se nacházíme v období ekonomického růstu. Oxford Economics předpovídají, že se ekonomický růst neustane, ale sníží se na 2,3 procenta HDP.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907