Infekce trhu: Pandemie koronaviru by mohla těžce zasáhnout ekonomiku

03.03.2020 - Stanislav Mihulka

Koronavirus nezasáhne jen zdraví lidí, ale také ekonomiku. Už teď jsou škody značné


Reklama

Novou obětí rozbíhající se pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2 se staly finanční trhy. Uplynulý týden byl pro globální ekonomiku jednoznačně nejhorším od finanční krize roku 2008. Postupně totiž vychází najevo, že ekonomické dopady pandemie budou doopravdy značné. 

Během posledního únorového týdne akciové trhy odepsaly asi 5 bilionů dolarů, což je téměř nepředstavitelných 115 bilionů Kč. S tím jak se virus šířil na všechny kontinenty kromě Antarktidy a v řadě zemí světa strmě stoupaly počty známých případů i úmrtí, ztrácely akcie na hodnotě doslova před očima.

TIP: Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

A to není vše. Experti britské výzkumné společnosti Oxford Economics uvádějí, že pandemie, která by trvala půl roku, což v tomto okamžiku není možné vyloučit, by mohla spolknout až 1,1 bilionu dolarů (asi 25 bilionů Kč) z očekávaného růstu globálního HDP. Jejich analýzy vycházejí ze zkušeností s nedávnými epidemiemi, jako byl SARS nebo prasečí chřipka. Spotřebitelé budou méně utrácet, lidé nebudou moci pracovat, turistika se úplně propadne, stejně jako investice. Štěstím v neštěstí je, že se nacházíme v období ekonomického růstu. Oxford Economics předpovídají, že se ekonomický růst neustane, ale sníží se na 2,3 procenta HDP.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907