Infekce trhu: Pandemie koronaviru by mohla těžce zasáhnout ekonomiku

Koronavirus nezasáhne jen zdraví lidí, ale také ekonomiku. Už teď jsou škody značné

03.03.2020 - Stanislav MihulkaNovou obětí rozbíhající se pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2 se staly finanční trhy. Uplynulý týden byl pro globální ekonomiku jednoznačně nejhorším od finanční krize roku 2008. Postupně totiž vychází najevo, že ekonomické dopady pandemie budou doopravdy značné. 

Během posledního únorového týdne akciové trhy odepsaly asi 5 bilionů dolarů, což je téměř nepředstavitelných 115 bilionů Kč. S tím jak se virus šířil na všechny kontinenty kromě Antarktidy a v řadě zemí světa strmě stoupaly počty známých případů i úmrtí, ztrácely akcie na hodnotě doslova před očima.

TIP: Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

A to není vše. Experti britské výzkumné společnosti Oxford Economics uvádějí, že pandemie, která by trvala půl roku, což v tomto okamžiku není možné vyloučit, by mohla spolknout až 1,1 bilionu dolarů (asi 25 bilionů Kč) z očekávaného růstu globálního HDP. Jejich analýzy vycházejí ze zkušeností s nedávnými epidemiemi, jako byl SARS nebo prasečí chřipka. Spotřebitelé budou méně utrácet, lidé nebudou moci pracovat, turistika se úplně propadne, stejně jako investice. Štěstím v neštěstí je, že se nacházíme v období ekonomického růstu. Oxford Economics předpovídají, že se ekonomický růst neustane, ale sníží se na 2,3 procenta HDP.


Další články v sekci