Třídění drobného elektrozařízení je stále na vzestupu. Dle údajů společnosti ASEKOL na počátku loňského roku aktivně třídilo elektrozařízení 60 % obyvatel České republiky, přičemž v prosinci 2016 už toto číslo stouplo na 81 %.
Trend nasvědčuje tomu, že počet ekologicky odpovědných Čechů se neustále zvyšuje. Svůj podíl na tom má stále se rozšiřující počet červených kontejnerů po České republice (aktuálně 3118 ks) a inovace, které pomáhají sběr starého elektra zefektivnit.
„Modernizace červených kontejnerů je pro nás důležitá především proto, abychom byli schopni co nejlépe zajistit bezpečnost a efektivnost svozů,“ vysvětluje Martina Martínková z neziskové společnosti ASEKOL a dodává „Tyto inovované kontejnery plně nahradí staré modely, které se již nevyrábí. Na jejich výrobě se podílela také chráněná dílna Gerlich Odry, která nám v minulém roce dodala přes 200 ks nových kontejnerů.“
Červené kontejnery ASEKOL slouží k vyhození drobného elektrozařízení do velikosti 40 × 50 cm, které nejčastěji končívá v běžném směsném odpadu. Staré spotřebiče v sobě mají nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší, čímž poškozují životní prostředí. Spotřebiče vhozené do červených kontejnerů naproti tomu putují do recyklační linky, kde se pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití. Zpětný odběr spotřebičů tak životnímu prostředí pomáhá hned dvakrát – chrání před únikem nebezpečných látek a zároveň recykluje již použité materiály.
Více informací na www.cervenekontejnery.cz.
Komerční prezentace
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)