Chytré telefony, brýle pro virtuální realitu nebo mikroskopy dostanou nové oči
Inženýři z Harvardu se inspirovali lidským okem. Vyrobili adaptivní plochou čočku, která je vlastně plochým a elektronicky řízeným umělým okem. V některým parametrech je dokonce lepší než lidské oko.
Nové umělé oko využívá pokrok v technologiích umělých svalů. Díky těmto svalům může umělé oko měnit zaostření v reálném čase, podobně jako lidské oko. Taková technologie by teď mohla mít velmi široké využití.
TIP: Chytré kontaktní čočky hlídají diabetikům hladinu glukózy v slzách
Umělé oko se může uplatnit ve fotoaparátech chytrých telefonů, brýlích nebo třeba v zařízeních pro virtuální i rozšířenou realitu. Hodilo by se i do budoucích mikroskopů, které budou kompletně elektronické a budou aktivně opravovat řadu vad obrazu najednou.
Harvard SEAS
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)