Interaktivní Atlas CHKO Pálava nově na webu

03.09.2016 - Jan Miklín

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví čtyřicet let od vyhlášení. Načerpat informace o přírodě, krajině i historii tohoto území mohou zájemci na nově spuštěném webovém atlasu


Reklama

Internetový atlas původně vznikl v roce 2008 jako bakalářská práce, ovšem v klasické „tištěné“ podobě. Nově jej jeho autor – Jan Miklín, který pracuje jako odborný asistent se zaměřením na kartografii a geoinformatiku v ochraně přírody na Ostravské univerzitě – převedl do moderní, interaktivní podoby. Na adrese www.atlaspalavy.cz najdou zájemci 14 tematických kapitol, které textem, na fotkách a samozřejmě mapách popisují Pálavu doslova od skal po víno. 

„Proti tištěné verzi jsou webové mapy trochu zjednodušené, na druhou stranu obsahují třeba vyskakovací okna s dalšími informacemi, nebo se různě mění obsah mapy při zoomování,“ popisuje autor. Některé z tematických vrstev byly aktualizovány, proti původní verzi (která je na webu stále ke stažení ve formátu PDF) přibyla třeba kapitola popisující vývoj a změny krajiny za poslední dvě století. „Na atlasu jsem spolupracoval se Správou CHKO a plánujeme, že obsah by se do budoucna mohl ještě trochu rozšířit, protože mapy jsou ideálním prostředkem, jak se s územím chráněné krajinné oblasti seznámit“

Reklama

  • Zdroj textu:

    atlaspalavy.cz

  • Zdroj fotografií: Jan Miklín

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907