Interaktivní mapa: Podívejte se, kde byste bydleli před 750 miliony let

26.10.2019 - Martin Reichman


Reklama

Přibližně před 240 miliony let byla veškerá pozemská pevnina součástí superkontinentu, který se dnes označuje jako Pangea (řecky všechny země). Tato obrovská plocha se poté v důsledku deskové tektoniky rozpadla na jednotlivé kontinenty až do podoby, jak je známe dnes.

TIP: Nejstarší kus mořského dna se skrývá ve východním Středomoří

Pangea ale nebyla prvním superkontinentem – jak vypadal její předchozí vývoj a co následovalo po jejím rozpadu? Díky interaktivní mapě, sestavené na základě dat projektu PALEOMAP, se můžete podívat, kde by se vaše současná adresa nacházela před miliony let. Dnešní Česko se tak například v období ordoviku, geologického útvaru starších prvohor, nacházelo na břehu praoceánu – Panthalassy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907