Interceptor: Projekt Ocean Cleanup vyráží sbírat plast i na řeky

31.10.2019 - Stanislav Mihulka

Výkonný systém dokáže odstranit z hladin řek až 50 tun plastového odpadu denně

<p>Interceptor sbírá plastový odpad na řece</p>

Interceptor sbírá plastový odpad na řece


Reklama

Dnešní oceány jsou zaneřáděné spoustou plastového odpadu. Je nejvyšší čas s tím něco dělat, pokud nechceme žít ve světě s plastovými kulisami. Technologie mediálně známého projektu Ocean Cleanup po překonání počátečních obtíží již nějaký čas sbírá plast z mořských vln v oblasti Velké tichomořské odpadkové skvrny, kde se soustředí plastový odpad ze severního Tichého oceánu.

Ocean Cleanup se teď rozhodl vyrazit „proti proudu“ a vyvinul podobnou technologii Interceptor, která sbírá plastový odpad z hladiny řeky. V tuto chvíli jsou v provozu již dva systémy Interceptor a usilovně sbírají plast na řekách v Asii. Interceptor přitom dokáže odstranit z řeky až 50 tun plastového odpadu denně.

TIP: Plovoucí bariéra pro čištění oceánů Ocean Cleanup se rozpadla a čeká ji oprava

Odborníci odhadují, že tisícovka řek, které jsou nejvíce znečištěné plasty, zodpovídá za zhruba 80 procent plastového odpadu v oceánu. Pokud bychom na většinu z nich nasadili systémy Interceptor, nejspíš by se nám povedlo alespoň výrazně zpomalit příval plastů do těžce zkoušených oceánů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907