Úspěšný přenos signálů po elektrickém vedení otevírá dveře inteligentním rozvodným sítím
V Evropě i leckde jinde je krajina protkaná elektrickým vedením, které rozvádí elektřinu mezi elektrárnami a spotřebiteli. Co kdybychom ale tuhle síť využili i jinak?
Britští vědci nedávno poprvé v historii přenesli data rozvodnou sítí. Během experimentu použili 20 přijímačů, jimiž úspěšně zachytili 100 procent vyslaných signálů. V budoucnu nebude těžké zavádět podobné technologie do praktických aplikací, protože elektrické sítě už stojí, a není nutné pořizovat novou infrastrukturu.
TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?
Jde o další významný krok na cestě k inteligentním elektrickým sítím. Takové sítě, které budou regulovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase, by mohly významně snížit účty za elektřinu. Britské úřady předpokládají, že kolem roku 2030 by inteligentní rozvodné sítě mohly ušetřit spotřebitelům 8 miliard liber (asi 240 miliard Kč) ročně.
Inhabitat, Guardian
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)