Internet po drátech? Britští vědci poprvé přenesli data přes rozvodnou síť

12.10.2016 - Stanislav Mihulka

Úspěšný přenos signálů po elektrickém vedení otevírá dveře inteligentním rozvodným sítím

Britské elektrické vedení -<p>Vědci poprvé poslali data skrz dráty elektrického vedení</p>
Britské elektrické vedení -

Vědci poprvé poslali data skrz dráty elektrického vedení


Reklama

V Evropě i leckde jinde je krajina protkaná elektrickým vedením, které rozvádí elektřinu mezi elektrárnami a spotřebiteli. Co kdybychom ale tuhle síť využili i jinak?

Britští vědci nedávno poprvé v historii přenesli data rozvodnou sítí. Během experimentu použili 20 přijímačů, jimiž úspěšně zachytili 100 procent vyslaných signálů. V budoucnu nebude těžké zavádět podobné technologie do praktických aplikací, protože elektrické sítě už stojí, a není nutné pořizovat novou infrastrukturu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Jde o další významný krok na cestě k inteligentním elektrickým sítím. Takové sítě, které budou regulovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase, by mohly významně snížit účty za elektřinu. Britské úřady předpokládají, že kolem roku 2030 by inteligentní rozvodné sítě mohly ušetřit spotřebitelům 8 miliard liber (asi 240 miliard Kč) ročně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Guardian

  • Zdroj fotografií: National GridDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907