Invazní ropuchy obrovské se v Austrálii stávají bezohlednými kanibaly

31.08.2021 - Stanislav Mihulka

<p>V Austrálii se děsivým způsobem přemnožily <strong>ropuchy obrovské</strong> <em>(Rhinella marina).</em></p>

V Austrálii se děsivým způsobem přemnožily ropuchy obrovské (Rhinella marina).


Reklama

Jihoamerické ropuchy obrovské (Rhinella marina) byly v roce 1935 dovezeny do Austrálie, aby tam bojovaly proti broukovi, který škodí na třtinových plantážích. Byla to ale osudová chyba. Ropuchy se o škůdce moc nezajímaly, ale záhy vyrazily na velmi devastující tažení australským kontinentem. Je to pro ně hračka, protože jsou jedovaté a v Austrálii nemají přirozené nepřátele, kteří by jim mohli podstatně uškodit.

Pro australskou přírodu jde o katastrofu, pro vědce je to ale příležitost sledovat, co se děje s invazním druhem, když se dostane do nového prostředí s příznivými podmínkami. Dřívější pozorování například ukázala, že australské ropuchy obrovské mají jako pulci častější sklony ke kanibalismu. Jayna DeVore z australské University of Sydney a její spolupracovníci uspořádali sérii experimentů, aby zjistili, co je na tom pravdy.

TIP: V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

V experimentech vyšlo najevo, že pulci australských ropuch obrovských mají několikanásobně větší sklony požírat čerstvě vylíhlé pulce vlastního druhu, než pulci z původních amerických populací.

V Austrálii v současné době žije obrovské množství těchto ropuch a jejich populace zhruba desetinásobně převyšuje populaci v Americe. Právě s tím zřejmě souvisejí větší sklony ke kanibalismu u australských ropuch. U ropuch obrovských v Austrálii se projevuje i řada dalších evolučních změn chování, jako je například značné zrychlení migrace. Dochází k nim rychle, přímo před našima očima.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907