Invazní ropuchy obrovské se v Austrálii stávají bezohlednými kanibaly

31.08.2021 - Stanislav Mihulka

<p>V Austrálii se děsivým způsobem přemnožily <strong>ropuchy obrovské</strong> <em>(Rhinella marina).</em></p>

V Austrálii se děsivým způsobem přemnožily ropuchy obrovské (Rhinella marina).


Reklama

Jihoamerické ropuchy obrovské (Rhinella marina) byly v roce 1935 dovezeny do Austrálie, aby tam bojovaly proti broukovi, který škodí na třtinových plantážích. Byla to ale osudová chyba. Ropuchy se o škůdce moc nezajímaly, ale záhy vyrazily na velmi devastující tažení australským kontinentem. Je to pro ně hračka, protože jsou jedovaté a v Austrálii nemají přirozené nepřátele, kteří by jim mohli podstatně uškodit.

Pro australskou přírodu jde o katastrofu, pro vědce je to ale příležitost sledovat, co se děje s invazním druhem, když se dostane do nového prostředí s příznivými podmínkami. Dřívější pozorování například ukázala, že australské ropuchy obrovské mají jako pulci častější sklony ke kanibalismu. Jayna DeVore z australské University of Sydney a její spolupracovníci uspořádali sérii experimentů, aby zjistili, co je na tom pravdy.

TIP: V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

V experimentech vyšlo najevo, že pulci australských ropuch obrovských mají několikanásobně větší sklony požírat čerstvě vylíhlé pulce vlastního druhu, než pulci z původních amerických populací.

V Austrálii v současné době žije obrovské množství těchto ropuch a jejich populace zhruba desetinásobně převyšuje populaci v Americe. Právě s tím zřejmě souvisejí větší sklony ke kanibalismu u australských ropuch. U ropuch obrovských v Austrálii se projevuje i řada dalších evolučních změn chování, jako je například značné zrychlení migrace. Dochází k nim rychle, přímo před našima očima.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907