Invazní ropuchy obrovské se v Austrálii stávají bezohlednými kanibaly

31.08.2021 - Stanislav MihulkaJihoamerické ropuchy obrovské (Rhinella marina) byly v roce 1935 dovezeny do Austrálie, aby tam bojovaly proti broukovi, který škodí na třtinových plantážích. Byla to ale osudová chyba. Ropuchy se o škůdce moc nezajímaly, ale záhy vyrazily na velmi devastující tažení australským kontinentem. Je to pro ně hračka, protože jsou jedovaté a v Austrálii nemají přirozené nepřátele, kteří by jim mohli podstatně uškodit.

Pro australskou přírodu jde o katastrofu, pro vědce je to ale příležitost sledovat, co se děje s invazním druhem, když se dostane do nového prostředí s příznivými podmínkami. Dřívější pozorování například ukázala, že australské ropuchy obrovské mají jako pulci častější sklony ke kanibalismu. Jayna DeVore z australské University of Sydney a její spolupracovníci uspořádali sérii experimentů, aby zjistili, co je na tom pravdy.

TIP: V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

V experimentech vyšlo najevo, že pulci australských ropuch obrovských mají několikanásobně větší sklony požírat čerstvě vylíhlé pulce vlastního druhu, než pulci z původních amerických populací.

V Austrálii v současné době žije obrovské množství těchto ropuch a jejich populace zhruba desetinásobně převyšuje populaci v Americe. Právě s tím zřejmě souvisejí větší sklony ke kanibalismu u australských ropuch. U ropuch obrovských v Austrálii se projevuje i řada dalších evolučních změn chování, jako je například značné zrychlení migrace. Dochází k nim rychle, přímo před našima očima.


Další články v sekci