Inverzní vakcíny by se mohly stát průlomem v léčbě autoimunitních onemocnění

Autoimunitní choroby, jako je roztroušená skleróza, diabetes 1. typu nebo revmatoidní artritida, jsou velmi nepříjemnými protivníky. Cestu k jejich léčbě by mohly přinést nově vyvíjené „inverzní vakcíny“. 

22.09.2023 - Stanislav MihulkaVětšina vakcín učí imunitní systém rozpoznávat v těle virového nebo bakteriálního vetřelce, kterého je třeba zlikvidovat. Tento jinak velmi efektivní postup je problematický u autoimunitních chorob, jako je roztroušená skleróza, diabetes 1. typu nebo revmatoidní artritida, neboť v takovém případě se imunitní systém obrací i proti vlastnímu tělu pacienta, což může mít velmi závažné následky.

Vakcína naruby

Vědci z Chicagské univerzity proto nyní přicházejí s vakcínou, která dělá pravý opak. Jejich „inverzní vakcína“ imunitnímu systému naopak říká, na jaký cíl útočit nemá. V útocích na ostatní hrozby to imunitní systém nikterak neomezuje. Výsledky svého experimentu vědci popisují ve studii, zveřejněné v prestižním časopisu Nature Biomedical Engineering.

Jeffrey Hubbell a jeho kolegové využili při vývoji inverzní vakcíny přirozený mechanismus, s jehož pomocí si tělo „značkuje“ buňky, které odumírají přirozenými procesy. Imunitní systém na takové buňky zbytečně neútočí a neplýtvá tak drahocennou „municí.“ Dřívější výzkum ukázal, že tento mechanismus je v těle možné napodobit použitím molekul polymeru označovaného pGal.

TIP: Průlom v léčbě lupusu: U pěti pacientů zabrala experimentální imunoterapie

Hubbell se svými kolegy vyzkoušel tuto metodu u laboratorních myší s roztroušenou sklerózou. Badatelé označili polymerem pGal myelin, což je lipoprotein obalující nervová vlákna, na který útočí imunitní systém při roztroušené skleróze. Experiment potvrdil, že inverzní vakcína zklidnila imunitní systém, zastavila útoky na myelin a zvrátila symptomy onemocnění. Vědci věří, že tento postup by mohl přinést cestu k léčbě řady autoimunitních onemocnění. Momentálně běží již 1. fáze klinických testů na lidských pacientech.


Další články v sekci