Průlom v léčbě lupusu: U pěti pacientů zabrala experimentální imunoterapie

18.09.2022 - Stanislav Mihulka

Experimentální léčba s CAR-T buňkami přinesla úspěch v léčbě pacientů s rozvinutým lupusem

<p>Vylepšené bílé krvinky jsou nadějí pacientů s lupusem</p>

Vylepšené bílé krvinky jsou nadějí pacientů s lupusem


Reklama

Systémový lupus erythematodes je závažné autoimunitní onemocnění, které může postihnout řadu orgánů. Imunitní systém pacienta vytváří protilátky proti vlastnímu tělu, což přináší celou řadu důsledků, od narušení kůže, bolesti kloubů a horečky až po poškození životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny, srdce nebo mozek. Symptomy lupusu mohou být trvalé nebo se objevují ve vlnách.

V současnosti není na lupus k dispozici žádná léčba. Léčí se pouze symptomy, například kortikoidy omezují záněty, léky na bolest tlumí nepříjemné projevy onemocnění. Výzkumný tým německé Erlangensko-norimberské univerzity nedávno zaznamenal slibné výsledky, když k léčbě lupusu u 5 pacientů použil experimentální CAR-T buňky, čili T-lymfocyty s chimerním antigenním receptorem.

Imunoterapie lupusu

CAR-T buňky představují specifickou formu imunoterapie, tedy léčby založené na vylepšování imunity pacienta. V současné době se intenzivně zkoumají kvůli léčbě řady typů rakovin i dalších onemocnění. Léčba zahrnuje odebrání T-lymfocytů z pacienta, jejich upravení pomocí chimerního antigenního receptoru a opětovné vložení do pacienta.

Německý tým v rámci svého experimentu upravil T-lymfocyty vybraných pěti pacientů v mladém věku (čtyř žen a jednoho muže) s rozvinutým lupusem tak, aby jako CAR-T buňky cílily na receptor CD19 na povrchu B-lymfocytů. Právě B-lymfocyty přitom hrají významnou roli v mechanismu lupusu.

TIP: Experimenty potvrzují, že zázvor pomáhá proti autoimunitním chorobám

Výsledky experimentu, publikované ve recenzovaném lékařském měsíčníku Nature Medicine, udělaly velký dojem. CAR-T buňky se u pacientů rychle rozšířily v těle a dramaticky zakročily proti B-lymfocytům, jejichž množství pokleslo pod zjistitelnou úroveň. Příznaky lupusu u všech účastníků experimentu vymizely do té míry, že už nemuseli užívat příslušné léky. Badatelé sledovali pětici pacientů 17 měsíců a po celou dobu se u nich lupus neprojevil. Vedlejší účinky byly jen mírné, v podobě zvýšené teploty po několik dnů. Brzy by měly následovat rozsáhlejší klinické testy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907