Kam až oko dohlédne, vine se černá pláž posetá lesknoucími se kusy ledu, které ve světle září jako obrovské diamanty. Islandská pláž Breiðamerkursandur připomíná obrazy z cizích světů…
Pro oblast s těžko vyslovitelným názvem Breiðamerkursandur se vžilo označení „diamantová pláž“. Pojmenování pláže, ležící nedaleko ledovcové laguny Jökulsárlón na jižním pobřeží Islandu, asi šest hodin jízdy od Reykjavíku, odkazuje na zdejší dechberoucí přírodní atrakci – desítky a stovky ledových krystalů, lesknoucích se na černém sopečném písku.
Ledové krystaly pocházejí z největšího ledovce v Evropě Vatnajökull a jejich velikost se pohybuje od drobných, které se vejdou do dlaně, až po ty obří, které mohou měřit více než metr. Také jejich barva je velmi proměnlivá – narazíte zde na „diamanty“ všech možných odstínů – od temně modrých, přes všechny odstíny tyrkysové až po zářivou bílou.
TIP: Sklíčka proti řasám: Kdysi smrdutá zátoka se proměnila v pestrobarevnou pláž
Co však činní diamantovou pláž obzvlášť přitažlivou je skutečnost, že nikdy nevypadá stejně. Společně s tajícím ledem se na černém písku objevují nové a nové kusy ledu a donekonečna tak přetvářejí okolní scenérii. Přestože Breiðamerkursandur nepatří do „zlatého okruhu“ nejvyhlášenějších islandských atrakcí, v posledních letech se pláž stala hlavní turistickou atrakcí Islandu.
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)