Islandská diamantová pláž nabízí dechberoucí podívanou

27.03.2021 - Martin Reichman

Kam až oko dohlédne, vine se černá pláž posetá lesknoucími se kusy ledu, které ve světle září jako obrovské diamanty. Islandská pláž Breiðamerkursandur připomíná obrazy z cizích světů…


Reklama

Pro oblast s těžko vyslovitelným názvem Breiðamerkursandur se vžilo označení „diamantová pláž“. Pojmenování pláže, ležící nedaleko ledovcové laguny Jökulsárlón na jižním pobřeží Islandu, asi šest hodin jízdy od Reykjavíku, odkazuje na zdejší dechberoucí přírodní atrakci – desítky a stovky ledových krystalů, lesknoucích se na černém sopečném písku.

Ledové krystaly pocházejí z největšího ledovce v Evropě Vatnajökull a jejich velikost se pohybuje od drobných, které se vejdou do dlaně, až po ty obří, které mohou měřit více než metr. Také jejich barva je velmi proměnlivá – narazíte zde na „diamanty“ všech možných odstínů – od temně modrých, přes všechny odstíny tyrkysové až po zářivou bílou.

TIP: Sklíčka proti řasám: Kdysi smrdutá zátoka se proměnila v pestrobarevnou pláž

Co však činní diamantovou pláž obzvlášť přitažlivou je skutečnost, že nikdy nevypadá stejně. Společně s tajícím ledem se na černém písku objevují nové a nové kusy ledu a donekonečna tak přetvářejí okolní scenérii. Přestože Breiðamerkursandur nepatří do „zlatého okruhu“ nejvyhlášenějších islandských atrakcí, v posledních letech se pláž stala hlavní turistickou atrakcí Islandu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907