Sklíčka proti řasám: Kdysi smrdutá zátoka se proměnila v pestrobarevnou pláž

09.05.2018 - Martin Reichman


Reklama

Mořské pláže si obvykle spojujeme s vyhřátým pískem či vlnami opracovanými oblázky. Pláže ale mohou být tvořené i mnohem exotičtějšími materiály – nevyčerpatelná síla mořských vln například přeměnila pláže Ussurijského zálivu v pestrobarevnou pláž tvořenou sklem, a podobně je na tom i slavná Skleněná pláž v kalifornském parku MacKerricher. 

Přestože se obě tyto skleněné pláže nacházejí v opačných koutech světa, spojuje je jejich původ – obě kdysi bývaly skládkou odpadků a jejich dnešní podoba je výsledkem působení času a trpělivé práce mořských vln.

Sklíčka proti řasám

Jak ale ukazuje příklad z Japonska, skleněné pláže mohou vznikat i jinak. Vcelku nenápadnou pláž v zátoce Ōmura v prefektuře Nagasaki byste v turistických průvodcích hledali marně. Důvod je prostý – dlouhá léta zdejší útesy a pláž pokrývaly mořské řasy, které se ve slunci rychle rozkládaly. Výsledkem tohoto procesu byl velmi nevábný a intenzivní zápach, který nejen že odrazoval případné turisty, ale obtěžoval i místní obyvatele. Úřady proto hledaly řešení, jak se s problémem „páchnoucí pláže“ vypořádat.

TIP: Popcornová pláž na Kanárských ostrovech je hitem Instagramu

Volba padla na recyklované sklo, na kterém řasy neulpívají a nemnoží se. Kdysi smrdutý kout se tak proměnil v jedno z nejkrásnějších míst Japonska. Rostoucí počet fotografií na sociálních sítích dnes dává tušit, že pestrobarevný svět v zátoce Ōmura nezůstane turistům utajený nadlouho.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SoraNews24

  • Zdroj fotografií: Instagram (mik_o3) | YouTube (okaziyamk)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907