ISS se nafoukne: 20 let starý ruský vědecký modul Pirs nahradí moderní Nauka

27.07.2021 - Martin Reichman

Tvar Mezinárodní vesmírné stanice se po 20 letech změní. Ruský vědecký modul Pirs má ve čtvrtek nahradit nový modul Nauka.


Reklama

Minulý týden zamířila do vesmíru raketa Proton-M s ruským víceúčelovým laboratorním modulem Nauka. Ten se má podle harmonogramu k ISS připojit ve čtvrtek 29. července. Nový modul má přinést rozšíření výzkumu a poskytnout další spojovací uzel pro přistávající lodě, další toaletu, kajutu pro jednoho člena posádky nebo třeba robotické rameno. 

Zatímco start rakety a vynesení modulu do vesmíru proběhl bez nejmenších problémů, další zprávy již tak optimistické nebyly. Modulu, který do vesmíru zamířil se čtrnáctiletým zpožděním, nefungovaly hlavní motory, které ho měly navést k vesmírné stanici. Většinu potíží ale dokázali ruští operátoři vyřešit a podle posledních informací by se Nauka měla k ISS připojit ve čtvrtek odpoledne.

TIP: Příběh orbitální stanice: Jak se rodily plány nejdražšího inženýrského projektu

Místo pro nový modul je již připravené. Během včerejšího dne se od ISS odpojil 20 let starý modul Pirs, který poté z větší části bezpečně shořel v atmosféře. Právě jeho místo na ISS obsadí modul Nauka. Ten je proti svému předchůdci podstatně větší – zatímco objem Pirsu byl 13 m³ Nauka rozšíří prostor stanice o 70 m³.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Roskosmos

  • Zdroj fotografií:

    Roskosmos, CC0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907