ISS se nafoukne: 20 let starý ruský vědecký modul Pirs nahradí moderní Nauka

27.07.2021 - Martin Reichman

Tvar Mezinárodní vesmírné stanice se po 20 letech změní. Ruský vědecký modul Pirs má ve čtvrtek nahradit nový modul Nauka.


Reklama

Minulý týden zamířila do vesmíru raketa Proton-M s ruským víceúčelovým laboratorním modulem Nauka. Ten se má podle harmonogramu k ISS připojit ve čtvrtek 29. července. Nový modul má přinést rozšíření výzkumu a poskytnout další spojovací uzel pro přistávající lodě, další toaletu, kajutu pro jednoho člena posádky nebo třeba robotické rameno. 

Zatímco start rakety a vynesení modulu do vesmíru proběhl bez nejmenších problémů, další zprávy již tak optimistické nebyly. Modulu, který do vesmíru zamířil se čtrnáctiletým zpožděním, nefungovaly hlavní motory, které ho měly navést k vesmírné stanici. Většinu potíží ale dokázali ruští operátoři vyřešit a podle posledních informací by se Nauka měla k ISS připojit ve čtvrtek odpoledne.

TIP: Příběh orbitální stanice: Jak se rodily plány nejdražšího inženýrského projektu

Místo pro nový modul je již připravené. Během včerejšího dne se od ISS odpojil 20 let starý modul Pirs, který poté z větší části bezpečně shořel v atmosféře. Právě jeho místo na ISS obsadí modul Nauka. Ten je proti svému předchůdci podstatně větší – zatímco objem Pirsu byl 13 m³ Nauka rozšíří prostor stanice o 70 m³.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Roskosmos

  • Zdroj fotografií:

    Roskosmos, CC0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907