ISS se v sobotu nafoukne: Stanici rozšíří nafukovací modul BEAM

14.04.2016 - Martin Reichman

Mezinárodní vesmírná stanice se v sobotu rozšíří o nafukovací modul BEAM. Jde o první krok na cestě k obydlení oběžné dráhy Země


Reklama

Na Mezinárdní vesmírné stanici bude v sobotu veselo. Robot Canadarm2 bude k rozšiřujícímu uzlu Tranquility připojovat experimentální nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module). Celá operace by měla trvat 4 hodiny a NASA bude připojení přenášet v přímém přenosu.

Experiment je společným projektem NASA a Bigelow Aerospace, která nafukovací moduly vyvíjí. Po připojení modulu a jeho rozbalení, které je plánované na druhou polovinu května, přijdou ke slovu testy. Ty budou trvat dva roky a sledovat se budou především změny teploty v modulu, odolnost stěn vůči radiaci a mikrometeoritům.

Nafukovací budoucnost

Testovací nafukovací modul BEAM má mít po nafouknutí rozměry 4 × 3,2 metru, nebude ale určený k obývání. Vstup do něj bude po většinu času uzavřen a posádka do něj vstoupí jen několikrát do roka, aby provedla nezbytná měření.

TIP: Bigelow Aerospace: Kdy postavíme nafukovací hotel na oběžné dráze?

Experiment je prvním krokem v plánech Bigelow Aerospace. Pokud vše proběhne bez problémů, v roce 2020 se k ISS vypraví podstatně větší obytný modul B330, určený pro 6 lidí. Ten by měl kapacitu ISS zvětšit až o jednu třetinu. Bigelow Aerospace by nafukovací moduly v budoucnu ráda využila pro stavbu vesmírného hotelu. Využití ale mohou najít i pro cesty k planetkám, Měsíci a k Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: Bigelow Aerospace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907