Italská Lombardie: La dolce vita pod Alpami
Toulat se po vrcholcích Alp, nebo raději v uličkách historických vesniček? Obdivovat blankytnou hladinu jezer, či díla světových umělců v galeriích? Dovolená v Lombardii nemusí znamenat kompromis: Rozmanitý italský region má totiž pro každého něco.
Nejbohatší region Itálie se rozkládá ve vrcholu známé „kozačky“ a téměř polovinu jeho území tvoří masiv Alp. Není proto divu, že se stal vyhlášeným mezi milovníky zimních sportů. Důkaz kvality nabízí mimo jiné fakt, že tamní město Bormio bude v roce 2026 hostit olympijské disciplíny alpského lyžování. A na nedalekém ledovci Stelvio se dá jezdit dokonce i v létě. Zřejmě nejvíc však proslulo středisko Passo del Tonale, zahrnující zhruba sto kilometrů sjezdovek.
Nicméně horské prostředí láká i sportovce jiného druhu: Například průsmyk Passo di Gavia, jenž patří k nejkrásnějším v celých Alpách, se občas stává součástí cyklistických závodů – se svými 2 652 metry nad mořem tak bývá nejvyšším bodem klání Giro d’Italia. Alpy pak samozřejmě skýtají ráj i pro fanoušky turistiky a množství místních treků různé náročnosti s pitoreskními výhledy je takřka nevyčerpatelné.
Z pohorek do mokasín
Do těla si však můžete dát i v podhůří. Třeba téměř 130kilometrová stezka La Via delle Sorelle se ideálně hodí, abyste během šesti dní zažili v Lombardii „od všeho něco“. Trasa začíná v krásném historickém Bergamu, jež proslulo Benátskými hradbami, vede kolem malebných jezer, vinic i vesniček se zachovalou středověkou architekturou a končí v druhém největším lombardském městě Brescii, jež tepe nočním a uměleckým životem.
Pokud však přece jen dáváte před pohorkami přednost mokasínám a ideální dovolenou si představujete s šálkem italské kávy v ruce, vaším útočištěm se stane hlavní město regionu Milán. Tamním památkám dominuje proslulý dóm, který pojme na čtyřicet tisíc věřících, a na hlavním náměstí Piazza del Duomo můžete obdivovat také Arcibiskupský či Královský palác. Atmosféru místa pak nejlépe nasajete při návštěvě pasáže Gallerie Vittorio Emanuele II, plné butiků a kaváren.
Opera a risotto
Milán se úzce pojí také s osobností Leonarda da Vinciho, který ve městě několik let žil a tvořil. Jeho nejvýznamnějším místním odkazem se stala slavná freska Poslední večeře, v dominikánském klášteře u kostela Santa Maria delle Grazie. Na náměstí Piazza della Scala má slovutný malíř pomník, a pokud se na něj půjdete podívat, nezapomeňte ještě na další italskou perlu – operu La Scala, do jejíchž útrob se dá za poplatek nahlédnout, i když se zrovna nekoná představení.
A protože nejen kulturou živ je člověk, neměli byste zapomínat ani na chuťové pohárky. Typický milánský pokrm představuje zářivě žluté šafránové risotto alla milanese, ale k tradičním položkám lokálního jídelníčku patří také ossobuco z telecího kolene nebo masová cassoeula. Ze zmíněné oblasti pochází rovněž sladké pečivo panettone, které si i Češi s oblibou dopřejí zejména na Vánoce.
Jezera místo moře
Lombardie nemá přístup k moři, tamní jezera však absenci slané vody víc než vynahrazují. Největší Lago di Garda se rozprostírá mezi Alpami a Pádskou nížinou, tedy v oblasti silných větrů, a tvoří tak vyhledávanou destinaci windsurfařů i nadšenců plachtění. Vyrazit ovšem můžete rovněž na výletní plavbu a navštívit třeba historické městečko Sirmione, rozkládající se na jižním břehu ikonické vodní plochy.
Klenotem druhého největšího jezera Lombardie, Lago Maggiore, se stala trojice Boromejských ostrovů. Zatímco Isola Bella a Isola Madre jsou čistě turistické a nabízejí honosné paláce a zahrady zbudované hrabětem Karlem III. Boromejským, třetí a nejmenší Isola dei Pescatori nebo také Isola Superiore je trvale osídlená místními rybáři. Skýtá proto velmi autentickou atmosféru a v minulosti si ji zamiloval například Ernest Hemingway.
Vůbec nejromantičtější je však podle turistických průvodců i řady světových celebrit atmosféra na březích Lago di Como. Alpy jej chrání coby pomyslný štít, a v jeho blízkosti tak panuje příjemné středomořské klima.
Zastávka nejen pro houslisty
Povinnou lombardskou zastávku pro houslisty tvoří město Cremona, kde s výrobou svých nástrojů začínaly slavné řemeslnické rodiny včetně Stradivariů. Po nich je dokonce pojmenováno místní muzeum, vystavující víc než 700 exemplařů houslí, viol a kytar slavných mistrů. Město ovšem nabízí i další zajímavosti, třeba druhou nejvyšší zvonici na starém kontinentu, Torrazzo di Cremona.