Izraelská zbraň do nepohody: Spolehlivý kulomet IWI Negev (2)

Zbrojní průmysl židovského státu si získal velký respekt díky bezpilotním letounům, systémům protivzdušné obrany či obrněným vozidlům. Izraelci ale vyvinuli také výtečné pěchotní zbraně, jež dosáhly i působivých exportních úspěchů, jak dokazuje kulomet Negev, používaný dnes ve více než 20 zemích

09.03.2023 - Lukáš Visingr



Kulomet Negev se vyznačuje mnoha zajímavými vlastnostmi, například možností zásobování z pásu i ze zásobníků. Obvykle se užívají pásy na 150 nebo 200 nábojů ráže 5,56×45 mm, skladované v textilním pouzdru a do kulometu zasouvané zleva. Jako kuriozitu lze ještě dodat, že konstrukce podavače hodně připomíná kulomety československé výroby, s nimiž se Izraelci mohli seznámit dříve. Ve spodní části pouzdra závěru se nachází šachta, do které se dají vkládat zásobníky z pušek Galil na 35 ran, a s použitím adaptéru lze zasouvat dokonce též zásobníky z pušek M16/M4 standardu NATO.

Předchozí část: Izraelská zbraň do nepohody: Spolehlivý kulomet IWI Negev (1)

Při střelbě ze zásobníku však má negev o něco nižší kadenci, jelikož regulátor tlaku plynů se musí nastavit do polohy 1. Nejčastěji se používá poloha 2, sloužící pro střelbu z pásu za běžných podmínek, zatímco poloha 3 se hodí pro velmi prašné či jinak problémové podmínky. Na začátku výroby dostávaly negevy ještě nástavec pro palbu puškovými granáty, ale tento prvek konstruktéři posléze odstranili jako nadbytečný. Stejně jako většina dnešních kulometů disponuje i negev možností rychlé výměny přehřáté hlavně, ovšem jako zvláštní lze popsat jeho pažbu, která se dá sklápět podél levého boku pouzdra závěru. Vedle pažby má negev také pistolovou rukojeť a sklopnou dvojnožku, kterou lze odmontovat.

Možnosti dalších doplňků

Pro míření standardně slouží běžná mechanická mířidla s rozsahem 300–1 000 m a kroky po 100 m. Na mušku i mechanická mířidla výrobce nanesl světélkující tritium pro palbu v noci, přestože na negev lze umístit též nejrůznější typy denní či noční optiky, pro což slouží lišta Picatinny na horní straně pouzdra závěru. Ke zbrani se dají připojovat rovněž další montážní úchyty pro laserový zaměřovač, svítilnu a jiné doplňky.

Negev lze vybavit nosným popruhem nebo jej připojit k lafetám na střelištích na vozidlech. Vedle základní varianty vznikla verze s kratší hlavní původně nazývaná Commando, ale pak se začala užívat spíše zkratka SF (Special Forces). Kromě kratší hlavně se vyznačuje přidanou přední rukojetí, která se nachází poblíž dvojnožky. Hodí se však zdůraznit, že pouzdro závěru zůstává shodné, takže se základní dlouhá varianta dá výměnou hlavně a přidáním oné rukojeti změnit na krátkou verzi SF, v níž se negev může uplatnit též jako vysoce výkonná útočná puška.

Kratší lauf, vyšší ráže

Izraelská armáda ovšem vyjádřila zájem také o zvýšení palebné síly kulometu, což odpovídalo celosvětovému trendu, protože některé armády se začaly vracet ke kalibru 7,62×51 mm. Pro tuto ráži proto upravili také kulomet Minimi, jenž poté získal polooficiální název Maximi, ale Izraelci se rozhodli modifikovat též negev. Společnost IWI (Israel Weapon Industries), jež vznikla privatizací jedné z divizí firmy IMI, proto od roku 2012 dodává i 7,62mm variantu zvanou Negev NG7, kdežto původní verze kalibru 5,56 mm se začala označovat jako NG5.

Konstrukce zůstává téměř stejná, ačkoliv zmizela šachta pro zásobníky, takže kulomet používá jen pásy na 100 nebo 125 ran, umístěné v bubnových pouzdrech. Zachovaná je též možnost pálit jednotlivými ranami, dodává se i zkrácená hlaveň, takže rovněž NG7 existuje v provedení SF. Varianty v obou rážích se navíc (jak je v židovském státě dlouhodobě zvykem) průběžně modernizují podle zkušeností ze skutečného bojového nasazení. Mezi prostředky pro tento proces se řadí senzorové zařízení IWI eLog, jež se instaluje na kulomet a zaznamenává data o používání, což pomáhá zbrojířům při údržbě nebo inženýrům při dalším zdokonalování.

Drahý, ale kvalitní

Izraelci se snaží klást důraz na vysokou kvalitu a efektivitu, nikoliv na nízké ceny, takže nijak nepřekvapí, že jejich zbraně nepatří mezi nejlevnější. To se týká i negevu, u něhož výrobce otevřeně uvádí, že stojí víc než FN Minimi, avšak nabízí lepší odolnost vůči drsnému prostředí. Díky tomu a navzdory vysoké ceně proto kulomet našel řadu exportních zákazníků, mezi nimiž figurují mnozí tradiční kupci izraelských zbraní.

To se týká třeba Ázerbájdžánu a Gruzie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Židovský stát se dlouhodobě těší silné pozici též na zbrojním trhu Latinské Ameriky, takže kulomet Negev si nalezl cestu rovněž do ozbrojených sil Brazílie, Kolumbie, Kostariky, Mexika a Paraguaye. V seznamu uživatelů se nachází také sedm států černého kontinentu – Demokratická republika Kongo (bývalý Zair), Kamerun, Keňa, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Senegal a Tanzanie. Na tomto místě lze dodat, že v případě Asie, Latinské Ameriky a Afriky může být seznam ve skutečnosti i delší, neboť Izrael o svých „exotických“ zákaznících obvykle blíže neinformuje a ani tito odběratelé většinou neposkytují podrobné údaje.

Licenční výroba

Za spolehlivý však lze pokládat výčet evropských uživatelů negevů, kam náleží Estonsko, Kypr, Severní Makedonie a Ukrajina. Posledně uvedená země si koupila také práva na licenční produkci, která probíhá ve zbrojovce NVO Fort. Licenční kopie negevu dostala jméno Fort-401. Zřejmě největším a zajisté také nejčastěji uváděným zahraničním odběratelem se ovšem stala Indie, která již delší dobu užívala 5,56mm variantu u speciálních sil, jenže roku 2020 se rozhodla zavést Negev NG7 jako svůj standardní univerzální kulomet, který nahradí dosavadní a výkonově nevyhovující zbraně domácí výroby INSAS LMG.

TIP: Útočná puška Tavor TAR-21: Izraelská zbraň pro 21. století

Indie objednala 16 479 Negevů NG7, jež producent dodal na počátku roku 2021. Indie obvykle usiluje o licenční výrobu zahraničních zbraní, jenže v tomto případě kvůli napjatým vztahům s Čínou spěchala, a proto koupila kulomety vyrobené v Izraeli. Očekává se však zájem o větší počet, tentokrát již zhotovený v licenci, takže úspěšný negev se nejspíše dočká také varianty Made in India. 


Další články v sekci