Útočná puška Tavor TAR-21: Izraelská zbraň pro 21. století (1)

21.09.2016 - Lukáš Visingr

Jen v málo zemích můžete na ulicích potkat tolik vojáků jako v Izraeli. V jejich výzbroji najdete vedle starších pušek M16/M4 a Galil především moderní zbraně Tavor, jež patří mezi vůbec nejlepší typy, které dnešní trh nabízí


Reklama

Nejznámější izraelskou ruční palnou zbraní je pravděpodobně samopal Uzi, za nímž následuje útočná puška Galil. První zmíněný typ ale již byl z výbavy Izraelských obranných sil vyřazen, zatímco druhý je dnes pokládán za dosluhující. Náhradou obou se stala špičková útočná puška Tavor TAR-21, která se vyvinula do široké „rodiny“ zbraní s různým účelem. Získala úspěchy také na světovém trhu a mezi uživatele patří mj. Ukrajina, takže se licenční kopie pušky Tavor objevily i v krvavém konfliktu na jejím území.

Hybrid principů AK-47 a M16

Jak známo, útočná puška Galil představuje v podstatě modifikaci slavné zbraně AK-47, která navzdory své nepochybně vynikající konstrukci neúprosně stárne. Už v roce 1991 proto izraelská firma IMI (Israel Military Industries, nyní IWI, Israel Weapon Industries) rozběhla přípravné práce na nástupci pušky Galil a také amerických pušek M16/M4. První výsledky se dostavily v roce 1995 a o tři roky později se nová zbraň objevila na veřejnosti, jež se dozvěděla, že puška nese jméno Tavor, resp. TAR-21 (Tavor Assault Rifle 21).

Již na první pohled zbraň zaujala konstrukcí „bullpup“, tedy umístěním zásobníku za spouští, díky čemuž lze zkrátit délku celé zbraně při zachování délky hlavně. Jak je u současných útočných pušek obvyklé, tělo zbraně je zhotoveno z polymerových plastů, což přináší redukci hmotnosti. Jako základ funkčního mechanismu zbraně je použita zajímavá kombinace prvků z principů AK-47 a M16.

Pohon mechanismu zajišťuje odběr prachových plynů z hlavně, které poté tlačí na píst v plynovém kanálku. Píst je propojený s nosičem závorníku podobně jako u pušek na principu Kalašnikov, ačkoliv samotný otočný závorník svým provedením připomíná spíše ten ze zbraní řady M16 a zamyká se pomocí sedmi ozubů. Pojistka umožňuje volit mezi střelbou dávkami a jednotlivými ranami.

Zbraň má dva otvory k vyhazování nábojnic a závěr lze velmi jednoduše přestavět na vyhazování vpravo či vlevo, a tak mohou zbraň používat praváci i leváci. Jakmile je vypálen poslední náboj ze zásobníku, závěr zůstává otevřený, což usnadňuje nabíjení. K dalším typickým vlastnostem zbraně Tavor patří vysoká odolnost, spolehlivost a jednoduchost, což dokazuje i fakt, že pro rozborku není potřeba žádné nářadí. Puška je dokonce vodotěsná. První sériové zbraně neměly žádná pevná mířidla, u pozdějších verzí se však tento prvek objevil. Tavor má každopádně standardní lištu Picatinny, na kterou je možno namontovat nejrůznější zaměřovače a další příslušenství.

Verze pro domov i pro export

V základní podobě je Tavor TAR21 útočná puška se 46 cm dlouhou hlavní, zkonstruovaná pro munici 5,56×45 mm NATO, jež se podává ze zásobníku na 30 ran, jenž splňuje normu NATO STANAG. Pušky z pozdějších produkčních sérií mají hlaveň upravenou tak, aby se pod ni dal zavěsit 40mm granátomet M203; tyto zbraně se někdy označují rovněž jako GTAR-21. Pušky Tavor prodělaly v letech 2001 a 2002 intenzivní testy v izraelské armádě, po jejichž úspěchu a drobných modifikacích bylo rozhodnuto zavést Tavor jako standardní dlouhou služební zbraň, a to u všech ozbrojených složek.

Útočná puška Tavor TAR-21
  • Ráže střeliva: 5,56×45 mm
  • Kapacita zásobníku: 30 nábojů
  • Celková délka: 0,72 m
  • Délka hlavně: 0,46 m
  • Celková hmotnost: 3,27 kg
  • Úsťová rychlost: 890 m/s
  • Max. kadence: 750–900 ran/min.
  • Účinný dostřel: 500 m

První sériové pušky dostali řadoví izraelští pěšáci roku 2008, již od roku 2003 je však používaly některé izraelské elitní či zvláštní útvary. Jak se u moderních útočných pušek stalo pravidlem, záhy se objevila i zkrácená verze (karabina), jež dostala jméno Tavor CTAR-21. Má o 8 cm kratší hlaveň a je určena zejména pro zvláštní síly. Podobně jako v případě zbraně Galil vytvořili Izraelci též takzvanou ostrostřeleckou pušku, jež bývá nepřesně označována za odstřelovačskou; nese název Tavor STAR-21, má skládací dvojnožku a standardně se dodává se zaměřovačem Trijicon ACOG se čtyřnásobným zvětšením. Od roku 2008 se vyrábí i civilní provedení TC-21 (Tavor Carbine), které je samozřejmě schopno střílet pouze jednotlivými ranami.

Dokončení: Útočná puška Tavor TAR-21 (2): Zbraň pro 21. století

Zbraň dosáhla velkých úspěchů zvláště na civilním trhu v Kanadě a USA, kde je nabízena též jako Tavor SAR (Semi-Automatic Rifle); k uživatelům v Americe patří i některé policejní jednotky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907