Útočná puška Tavor TAR-21: Izraelská zbraň pro 21. století (2)

Jen v málo zemích můžete na ulicích potkat tolik vojáků jako v Izraeli. V jejich výzbroji najdete vedle starších pušek M16/M4 a Galil především moderní zbraně Tavor, jež patří mezi vůbec nejlepší typy, které dnešní trh nabízí

28.09.2016 - Lukáš VisingrVojenské verze pušek Tavor se dostaly do ozbrojených sil či sborů asi dvou desítek zemí, například do Ázerbájdžánu, Brazílie, Gruzie, Chile, Kolumbie, Indie, Mexika, Nigérie, Portugalska, Turecka či na Ukrajinu. Židovský stát poskytl některým i práva na licenční produkci zbraní řady Tavor. Patří mezi ně i Ukrajina, kde se o licenční produkci stará firma Fort, která vyrábí základní podobu pušky Tavor pod názvem Fort-221, zatímco varianta pro ostrostřelce STAR-21 se dodává jako Fort-222.

Předchozí část: Útočná puška Tavor TAR-21: Izraelská zbraň pro 21. století (1)

Kompaktní puška Micro-Tavor

Vývoj se však nezastavil a na konci století byl představen nový model „rodiny“ Tavor, jenž je někdy označován i za samostatnou konstrukci, respektive za počátek nové řady. Nejznámější je pod jmény Micro-Tavor či MTAR-21, ale označuje se také jako Tavor-2 nebo X95. Používá stejný mechanismus jako předchozí varianty pušky, je však vyřešena jako vysoce kompaktní, a proto je určena především pro elitní a zvláštní síly, případně také pro takové vojenské profese, které běžně „nefasují“ standardně dlouhé zbraně, například pro osádky bojových vozidel či obsluhy zbraňových systémů.

Izraelská armáda dříve spoléhala především na legendární samopaly Uzi, a proto chtěla zbraň schopnou střílet pistolovou municí. V základní podobě tak MTAR-21 používá střelivo ráže 5,56 mm, lze jej však snadno přestavět na munici 9×19 mm Parabellum. V této obměně používá „samopalový“ mechanismus s pohonem zpětným rázem a zasouvají se do něj zásobníky na 20, 25 nebo 32 ran ze samopalu Uzi. Kromě toho existují též konverzní sady, po jejichž použití může MTAR-21 pálit municí 7,62×51 mm NATO a ruskou municí 5,45×39 mm.

Kompaktní puška Tavor MTAR-21

  • Ráže střeliva: 5,56×45 mm
  • Kapacita zásobníku: 30 nábojů
  • Celková délka: 0,59 m
  • Délka hlavně: 0,33 m
  • Celková hmotnost: 2,95 kg
  • Úsťová rychlost: 770 m/s
  • Max. kadence: 750–900 ran/min.
  • Účinný dostřel: 500 m

Standardní verze MTAR-21 neboli X95 má hlaveň o délce 33 cm, ale na trhu se objevila i varianta X95L s hlavní dlouhou 42 cm a několik dalších modifikací, jež mají extrémně kompaktní rozměry a jsou určené pouze pro 9mm střelivo. Také puška MTAR-21 se kromě služby v izraelské armádě (která si ji cení zejména v boji ve městech) dočkala velikých exportních úspěchů, z nichž nejvýznamnější je ten v Indii.

TIP: H&K MP7: Kompaktní, ale výkonná specialita

Tam se rozběhla licenční výroba produkující zbraně zvané Zittara, což je místní derivát MTAR-21 pro nové indické střelivo typu 5,45×30 mm MINSAS. Tyto pušky jsou určené zejména pro elitní policejní či pohraniční útvary. Také Micro-Tavor se dočkal licenční produkce na Ukrajině, a sice pod jmény Fort-223 (ráže 5,56 mm) a Fort-224 (ráže 9 mm). Během střetů se separatisty na východě Ukrajiny byly nové pušky zaznamenány zejména u útvarů Národní gardy. 


Další články v sekci