Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze

14.12.2020 - Stanislav Mihulka

Výzkum pokladů objevených v dnešním Izraeli potvrdil dávné falšování stříbra. Falšování se s největší pravděpodobností dělo pod taktovkou samotných vládců země

<p>Stříbrná platidla ze severu Izraele z 12. století před naším letopočtem. Řada z nich je ve skutečnosti falešných.</p>

Stříbrná platidla ze severu Izraele z 12. století před naším letopočtem. Řada z nich je ve skutečnosti falešných.


Reklama

Mince, jakožto platidlo, se s největší pravděpodobností poprvé objevily v Lýdii, na území dnešního Turecka, zhruba v 7. století před naším letopočtem. Dlouho před tím se ale užívala jiná platidla. V oblasti Středozemního moře a širokém okolí se k placení běžně používalo stříbro, například kusy ingotů nebo kousky stříbrných šperků. Platilo se pochopitelně i zlatem, to ale bylo mnohem vzácnější a dražší, takže nebylo vhodné pro běžné transakce.

Penězokazci doby bronzové

Archeoložka Tzilla Eshel z izraelské University of Haifa a její kolegové nedávno prostudovali chemické složení 35 stříbrných pokladů doby bronzové, které byly objeveny na území Izraele. K jejich překvapení se ukázalo, že ve zkoumaných pokladech je stříbro v nemalé míře falšováno. 

Zkoumané stříbrné poklady pocházejí z doby okolo roku 1200 před naším letopočtem, kdy se z doposud ne zcela jasných příčin zhroutily přední civilizace ve východním Středomoří. Archeologové tak nabízejí poměrně jednoduché vysvětlení – kvůli tehdejší krizi panoval nedostatek stříbra, což vedlo k jeho padělání. V objevených stříbrných kusech bylo často stříbro z velké části nahrazeno mnohem levnější slitinou mědi či dalších kovů. Povrch platidla přitom stále vypadal jako stříbrný.

TIP: Archeologové objevili v Izraeli „New York doby bronzové“

V uvedené době bylo dnešní izraelské území pod nadvládou Egypta, jeho moc ale byla nalomená. Podle archeologů stříbrná platidla nejspíš falšovali samotní Egypťané, kteří se tak snažili zakrýt, že již nejsou schopní dovážet v potřebném množství stříbro. V Izraeli se tehdy žádné stříbro netěžilo. Znehodnocování stříbrných platidel muselo být sofistikované a zcela jistě i technicky náročné. Egyptským vládcům se ale i tak nejspíš vyplatilo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907