Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze

14.12.2020 - Stanislav Mihulka

Výzkum pokladů objevených v dnešním Izraeli potvrdil dávné falšování stříbra. Falšování se s největší pravděpodobností dělo pod taktovkou samotných vládců země

<p>Stříbrná platidla ze severu Izraele z 12. století před naším letopočtem. Řada z nich je ve skutečnosti falešných.</p>

Stříbrná platidla ze severu Izraele z 12. století před naším letopočtem. Řada z nich je ve skutečnosti falešných.


Reklama

Mince, jakožto platidlo, se s největší pravděpodobností poprvé objevily v Lýdii, na území dnešního Turecka, zhruba v 7. století před naším letopočtem. Dlouho před tím se ale užívala jiná platidla. V oblasti Středozemního moře a širokém okolí se k placení běžně používalo stříbro, například kusy ingotů nebo kousky stříbrných šperků. Platilo se pochopitelně i zlatem, to ale bylo mnohem vzácnější a dražší, takže nebylo vhodné pro běžné transakce.

Penězokazci doby bronzové

Archeoložka Tzilla Eshel z izraelské University of Haifa a její kolegové nedávno prostudovali chemické složení 35 stříbrných pokladů doby bronzové, které byly objeveny na území Izraele. K jejich překvapení se ukázalo, že ve zkoumaných pokladech je stříbro v nemalé míře falšováno. 

Zkoumané stříbrné poklady pocházejí z doby okolo roku 1200 před naším letopočtem, kdy se z doposud ne zcela jasných příčin zhroutily přední civilizace ve východním Středomoří. Archeologové tak nabízejí poměrně jednoduché vysvětlení – kvůli tehdejší krizi panoval nedostatek stříbra, což vedlo k jeho padělání. V objevených stříbrných kusech bylo často stříbro z velké části nahrazeno mnohem levnější slitinou mědi či dalších kovů. Povrch platidla přitom stále vypadal jako stříbrný.

TIP: Archeologové objevili v Izraeli „New York doby bronzové“

V uvedené době bylo dnešní izraelské území pod nadvládou Egypta, jeho moc ale byla nalomená. Podle archeologů stříbrná platidla nejspíš falšovali samotní Egypťané, kteří se tak snažili zakrýt, že již nejsou schopní dovážet v potřebném množství stříbro. V Izraeli se tehdy žádné stříbro netěžilo. Znehodnocování stříbrných platidel muselo být sofistikované a zcela jistě i technicky náročné. Egyptským vládcům se ale i tak nejspíš vyplatilo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907