Jak fungují nezelené rostliny, když jim chybí chlorofyl?

30.07.2020 - Nikol Patíková

<p>Květy rostliny <em>Hydnora africana</em> „voní“ po výkalech, aby přilákaly vrubouny a hrobaříky, kteří je opylují.</p>

Květy rostliny Hydnora africana „voní“ po výkalech, aby přilákaly vrubouny a hrobaříky, kteří je opylují.


Reklama

Jiným slovem jim říkáme „zeleň“ – a většina rostlin je skutečně zelená díky pigmentu chlorofylu, který hraje důležitou roli v tzv. fotosyntéze. Při zmíněném procesu absorbuje rostlina energii slunečního záření, načež ji využívá k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Kromě toho zeleň zahrnuje další dva hlavní pigmenty, červený karotenoid a modrý antokyan.

TIP: Živočichové a fotosyntéza: Zelené pakty, výpůjčky a loupeže

Rostliny s fialovými nebo červenými listy chlorofyl obsahují, ale v mnohem menší míře. Jiné se nám jeví bílé v důsledku úhlu, v jakém na ně dopadá světlo, a fotosyntézu pak zastane očím „skrytý“ chlorofyl. Některé listy zmíněné barvivo postrádají, takže závisejí na okolních, zelených listech. A konečně parazitické rostliny – například Hydnora africana (na snímku) – jsou obvykle barevné, chlorofyl nemají a fotosyntézu neprovádějí: Pouze si berou cukr, vodu a další látky skrz kořeny hostitele. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907