Jiným slovem jim říkáme „zeleň“ – a většina rostlin je skutečně zelená díky pigmentu chlorofylu, který hraje důležitou roli v tzv. fotosyntéze. Při zmíněném procesu absorbuje rostlina energii slunečního záření, načež ji využívá k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Kromě toho zeleň zahrnuje další dva hlavní pigmenty, červený karotenoid a modrý antokyan.
TIP: Živočichové a fotosyntéza: Zelené pakty, výpůjčky a loupeže
Rostliny s fialovými nebo červenými listy chlorofyl obsahují, ale v mnohem menší míře. Jiné se nám jeví bílé v důsledku úhlu, v jakém na ně dopadá světlo, a fotosyntézu pak zastane očím „skrytý“ chlorofyl. Některé listy zmíněné barvivo postrádají, takže závisejí na okolních, zelených listech. A konečně parazitické rostliny – například Hydnora africana (na snímku) – jsou obvykle barevné, chlorofyl nemají a fotosyntézu neprovádějí: Pouze si berou cukr, vodu a další látky skrz kořeny hostitele.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)