Jak fungují nezelené rostliny, když jim chybí chlorofyl?

30.07.2020 - Nikol Patíková

<p>Květy rostliny <em>Hydnora africana</em> „voní“ po výkalech, aby přilákaly vrubouny a hrobaříky, kteří je opylují.</p>

Květy rostliny Hydnora africana „voní“ po výkalech, aby přilákaly vrubouny a hrobaříky, kteří je opylují.


Reklama

Jiným slovem jim říkáme „zeleň“ – a většina rostlin je skutečně zelená díky pigmentu chlorofylu, který hraje důležitou roli v tzv. fotosyntéze. Při zmíněném procesu absorbuje rostlina energii slunečního záření, načež ji využívá k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Kromě toho zeleň zahrnuje další dva hlavní pigmenty, červený karotenoid a modrý antokyan.

TIP: Živočichové a fotosyntéza: Zelené pakty, výpůjčky a loupeže

Rostliny s fialovými nebo červenými listy chlorofyl obsahují, ale v mnohem menší míře. Jiné se nám jeví bílé v důsledku úhlu, v jakém na ně dopadá světlo, a fotosyntézu pak zastane očím „skrytý“ chlorofyl. Některé listy zmíněné barvivo postrádají, takže závisejí na okolních, zelených listech. A konečně parazitické rostliny – například Hydnora africana (na snímku) – jsou obvykle barevné, chlorofyl nemají a fotosyntézu neprovádějí: Pouze si berou cukr, vodu a další látky skrz kořeny hostitele. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907