Jak mozek zpracovává naše denní zážitky během spánku?

30.12.2019 - Nikol Patíková


Reklama

K zakódování a jemnému doladění našich vzpomínek dochází během extrémně nízké činnosti mozkových vln (tzv. delta-vln), což je fakt odborníkům léta známý. Dlouho se však nevědělo, jak přesně ukládání probíhá, a detaily procesu odhalila teprve nedávná studie: Během spánku se většina neuronů v mozkové kůře vypne, nicméně ještě před „vytažením klíčků ze zapalování“ značně vzroste aktivita především v hipokampu, tedy v části mozku zpracovávající vzpomínky. Ihned poté se převážná část mozkové kůry odmlčí. 

TIP: Chcete si pamatovat své sny i po probuzení? Vědci radí, jak na to!

Vědci dlouho předpokládali, že vzpomínky vznikají během této fáze „ticha“. Jenže jak? Nová studie ukázala, že ticho není úplné: V hipokampu zůstane aktivních několik klíčových mozkových buněk, jež pečlivě pracují dál a ukládají naše vzpomínky. Delta-vlny tak zřejmě představují jakési oznámení ostatním mozkovým buňkám, že několik důležitých neuronů nyní potřebuje klid na práci v osamění.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907