Chcete si pamatovat své sny i po probuzení? Vědci radí, jak na to!

09.10.2019 - Kateřina Helán Vašků

Chcete si pamatovat své sny i po probuzení? Vědci doporučují několik jednoduchých triků


Reklama

Pro současnou vědu představují lidské sny stále ne zcela rozluštěnou záhadu. Nicméně badatelé nedávno popsali alespoň hlavní rozdíly mezi těmi, kdo si je pamatují a kdo nikoliv. 

Podle profesorky Deirdre Barrettové z Harvard Medical School si noční výjevy lépe vybavují ženy než muži, za což podle ní může snad zvýšený zájem o snění či rozdílné hormonální nastavení. Další významný faktor představuje věk: Na sny si dokážeme nejlépe vzpomenout kolem 20. roku, načež zmíněná schopnost klesá.

Lapače snů

Důležitou roli ovšem hraje i kvalita a délka spánku. Vědci z Harvardu zjistili, že lidé, kteří se probouzejí pomalu, si z putování fantastickou krajinou mysli pamatují víc. Usínáte-li pozvolna, vstupujete nejprve do fáze tzv. hypnagogie, kdy se mohou objevit vizuální, sluchové i fyzické halucinace. Následuje stadium REM (rapid eye movement, rychlé pohyby očí), provázené změnami dýchání a srdečního rytmu. V jeho závěru se spáč buď probudí, nebo přejde do fáze NREM (non-rapid eye movement). Oba cykly se pak několikrát za noc střídají. Při probuzení ke konci REM fáze přitom podle badatelů existuje větší šance si sen zapamatovat. 

TIP: Jste obětí opakujících se nočních můr? Možná jen příliš spíte

Pokud si tedy chcete své noční výlety myslí co nejlépe vybavit, doporučují vědci několik jednoduchých triků: Před spaním usilovně myslete na to, že si chcete sny zapamatovat – mozek si požadavek zařadí jako prioritu. Spěte co nejdéle: Fáze REM se postupně prodlužují, a s tím roste i šance na uchování snu v paměti. Snažte se probouzet se pomalu a ještě v polospánku si noční výjev opakovaně vybavit. Dřívější studie australských vědců také naznačila, že lepší šanci zapamatovat si své sny mají lidé s dostatečně vysokou hladinou vitamínu B6.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907