Nanočástice naplněné alergenem si zatím vedou velice slibně. Možná se díky nim objeví univerzální léčba pro rozmanité alergie
Alergie jsou v dnešní době běžné. Mohou být velice rozmanité a stále se objevují nové. Některé lidi jen pozlobí a jiné mohou ohrozit na životě.
Je vůbec možné nalézt univerzální léčbu, která by nám pomohla s alergiemi zatočit? Vědci se už dlouho snaží utlumovat imunitní systém, aby alergikům neškodil. Teď ale zkusili úplně jiný přístup , který spočívá v trénování imunitního systému, aby už alergeny nepovažoval za hrozbu.
TIP: Alergie může být i na vibrace
Používají k tomu důmyslné nanočástice z biopolymeru PLGA, tvořeného jednotkami z kyseliny mléčné a glykolové, které naplní dotyčným alergenem. Nanočástice s alergenem se již osvědčily u pokusných myší, a za pár let snad budou k dispozici pro lidské alergiky.
Futurism, ScienceAlert
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)