Jak na úzkost? Odborníci doporučují používat talismany bezpečí

12.12.2019 - Stanislav Mihulka

U mnoha lidí s úzkostmi nezabírá terapie ani antidepresiva. Překvapivě efektivní pomoc přinášejí osobní talismany bezpečí

<p>Testy na myších a na lidech ukazují, že osobní talismany bezpečí překvapivě fungují.</p>

Testy na myších a na lidech ukazují, že osobní talismany bezpečí překvapivě fungují.


Reklama

Přibližně třetinu lidí ochromuje strach i v situacích, které nepředstavují reálné nebo závažné nebezpečí. Často jde o příznaky úzkosti nebo dalších psychologických poruch souvisejících se stresem. Terapie a antidepresiva zbaví úzkosti asi polovinu těchto lidí. Miliony dalších ale trpí dál úzkostmi navzdory léčbě.

Američtí vědci a lékaři navrhují nový přístup, který podle jejich výzkumu přináší úlevu, když člověka přemůže umrtvující úzkost. Jejich doporučením je pořídit si symbol nebo třeba zvukový signál, který je pro daného člověka silně spojený s pocitem bezpečí. Podle badatelů to může být hudební melodie nahraná do chytrého telefonu, obrázek, fotografie blízké nebo oblíbené osoby nebo třeba plyšové zvířátko. Jinými slovy, může to být cokoliv, co pro dotyčného člověka představuje talisman bezpečí.

TIP: Jak na trému nebo úzkost? Provětrat mozek elektrickou stimulací!

Zní to poněkud lacině, ale ve skutečnosti je za tímto doporučením špičkový výzkum na myších i na lidských pacientech. Dosavadní terapie úzkosti často spočívá v tom, že terapeut pozvolna vystavuje pacienta tomu, co vyvolává jeho úzkost, aby si na takový podnět zvykl. Pokud se někdo bojí pavouků, terapeut mu ukazuje pavouky, a podobně. U mnoha lidí s úzkostí ale tento postup nezabírá. Talismany bezpečí využívají úplně jiné mozkové dráhy, než terapie zvykání, a podle prvních výsledků fungují velice dobře.

  • Zdroj textu:

    Yale News

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907