Jak na úzkost? Odborníci doporučují používat talismany bezpečí

12.12.2019 - Stanislav Mihulka

U mnoha lidí s úzkostmi nezabírá terapie ani antidepresiva. Překvapivě efektivní pomoc přinášejí osobní talismany bezpečí

<p>Testy na myších a na lidech ukazují, že osobní talismany bezpečí překvapivě fungují.</p>

Testy na myších a na lidech ukazují, že osobní talismany bezpečí překvapivě fungují.


Reklama

Přibližně třetinu lidí ochromuje strach i v situacích, které nepředstavují reálné nebo závažné nebezpečí. Často jde o příznaky úzkosti nebo dalších psychologických poruch souvisejících se stresem. Terapie a antidepresiva zbaví úzkosti asi polovinu těchto lidí. Miliony dalších ale trpí dál úzkostmi navzdory léčbě.

Američtí vědci a lékaři navrhují nový přístup, který podle jejich výzkumu přináší úlevu, když člověka přemůže umrtvující úzkost. Jejich doporučením je pořídit si symbol nebo třeba zvukový signál, který je pro daného člověka silně spojený s pocitem bezpečí. Podle badatelů to může být hudební melodie nahraná do chytrého telefonu, obrázek, fotografie blízké nebo oblíbené osoby nebo třeba plyšové zvířátko. Jinými slovy, může to být cokoliv, co pro dotyčného člověka představuje talisman bezpečí.

TIP: Jak na trému nebo úzkost? Provětrat mozek elektrickou stimulací!

Zní to poněkud lacině, ale ve skutečnosti je za tímto doporučením špičkový výzkum na myších i na lidských pacientech. Dosavadní terapie úzkosti často spočívá v tom, že terapeut pozvolna vystavuje pacienta tomu, co vyvolává jeho úzkost, aby si na takový podnět zvykl. Pokud se někdo bojí pavouků, terapeut mu ukazuje pavouky, a podobně. U mnoha lidí s úzkostí ale tento postup nezabírá. Talismany bezpečí využívají úplně jiné mozkové dráhy, než terapie zvykání, a podle prvních výsledků fungují velice dobře.

  • Zdroj textu:

    Yale News

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907