Jak najít koaly? Badatelé nově vsází na infračervené drony

04.03.2019 - Stanislav Mihulka

Drony s infrakamerami se stanou pomocníky v ochraně ohrožených koalů. Jsou efektivnější než lidé

<p>Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci</p>

Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci


Reklama

V ochraně vzácných a ohrožených druhů se stále častěji prosazují drony. Nikdy se neunaví a zastanou spoustu práce při vyhledávání organismů, jejich sčítání či mapování jejich výskytu. Doposud se ale drony využívaly především pro sledování organismů, které žijí na otevřených prostranstvích, kde jsou pro přístroje dronů dobře patrné.

Australští vědci a ochránci přírody sestrojili dron, který exceluje v pátrání po koalech. Koalové přitom žijí poměrně skrytě v korunách blahovičníků. Nový dron je ale vybavený infračervenou kamerou, díky níž obvykle dokáže rozeznat teplo koaly, který se ukrývá ve stromoví.

TIP: Rafinované lišky v Austrálii šplhají v noci po stromech a loví koaly

Dron s infrakamerou má nejlepší výsledky za chladnějšího počasí, kdy je teplota koalů nejvíce rozdílná od teplot v okolním prostředí. Testy ukazují, že takto vybavený dron objeví na daném území průměrně 86 procent všech koalů. Při obvyklém sčítají lidmi je tato úspěšnost jen asi sedmdesátiprocentní.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907