Jak najít koaly? Badatelé nově vsází na infračervené drony

04.03.2019 - Stanislav Mihulka

Drony s infrakamerami se stanou pomocníky v ochraně ohrožených koalů. Jsou efektivnější než lidé

<p>Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci</p>

Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci


Reklama

V ochraně vzácných a ohrožených druhů se stále častěji prosazují drony. Nikdy se neunaví a zastanou spoustu práce při vyhledávání organismů, jejich sčítání či mapování jejich výskytu. Doposud se ale drony využívaly především pro sledování organismů, které žijí na otevřených prostranstvích, kde jsou pro přístroje dronů dobře patrné.

Australští vědci a ochránci přírody sestrojili dron, který exceluje v pátrání po koalech. Koalové přitom žijí poměrně skrytě v korunách blahovičníků. Nový dron je ale vybavený infračervenou kamerou, díky níž obvykle dokáže rozeznat teplo koaly, který se ukrývá ve stromoví.

TIP: Rafinované lišky v Austrálii šplhají v noci po stromech a loví koaly

Dron s infrakamerou má nejlepší výsledky za chladnějšího počasí, kdy je teplota koalů nejvíce rozdílná od teplot v okolním prostředí. Testy ukazují, že takto vybavený dron objeví na daném území průměrně 86 procent všech koalů. Při obvyklém sčítají lidmi je tato úspěšnost jen asi sedmdesátiprocentní.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907