Jak najít koaly? Badatelé nově vsází na infračervené drony

04.03.2019 - Stanislav Mihulka

Drony s infrakamerami se stanou pomocníky v ochraně ohrožených koalů. Jsou efektivnější než lidé

<p>Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci</p>

Infračervený dron na pátrání po koalách se svými tvůrci


Reklama

V ochraně vzácných a ohrožených druhů se stále častěji prosazují drony. Nikdy se neunaví a zastanou spoustu práce při vyhledávání organismů, jejich sčítání či mapování jejich výskytu. Doposud se ale drony využívaly především pro sledování organismů, které žijí na otevřených prostranstvích, kde jsou pro přístroje dronů dobře patrné.

Australští vědci a ochránci přírody sestrojili dron, který exceluje v pátrání po koalech. Koalové přitom žijí poměrně skrytě v korunách blahovičníků. Nový dron je ale vybavený infračervenou kamerou, díky níž obvykle dokáže rozeznat teplo koaly, který se ukrývá ve stromoví.

TIP: Rafinované lišky v Austrálii šplhají v noci po stromech a loví koaly

Dron s infrakamerou má nejlepší výsledky za chladnějšího počasí, kdy je teplota koalů nejvíce rozdílná od teplot v okolním prostředí. Testy ukazují, že takto vybavený dron objeví na daném území průměrně 86 procent všech koalů. Při obvyklém sčítají lidmi je tato úspěšnost jen asi sedmdesátiprocentní.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907