Jak obnovit poškozené plíce pro transplantace? Pomohou nám prasata

15.07.2020 - Stanislav Mihulka

Krevní oběh prasete dokáže úspěšně „uzdravovat“ poškozené a opotřebované plíce od dárců

<p>Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.</p>

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.


Reklama

V dnešní době trpí mnoho lidí devastujícími chorobami plic. Jejich stav bývá natolik vážný, že mohou přežít jen díky transplantaci plic. Zároveň je ale těchto pacientů mnohem více, než kolik je dárců. Aby toho nebylo málo, i z tohoto nízkého počtu plic pro transplantace je významná část poškozená či opotřebovaná natolik, že je pro transplantace není možné použít.

Badatelé americké Columbia University nedávno vymysleli nový a z pohledu laika velice neobvyklý postup, kterým je možné poškozené a opotřebované plíce regenerovat a oživit do té míry, že je pak lze použít k transplantaci. Tento postup spočívá v napojení krevního oběhu lidských plic získaných od dárce k živému praseti s potlačenou imunitou.

TIP: Bioinženýři vypěstovali plíce a transplantovali je do dospělého prasete

Tým Columbia University už má za sebou úspěšný test s oživením pěti vážně poškozených lidských plic. Před případným zavedením tohoto postupu do medicíny bude ještě nutné vyřešit některé technické problémy. Především bude nutné zajistit, aby se z prasete do oživovaných plic nepřenesly nějaké patogeny či jiná onemocnění. Podle tvůrců je jejich metoda každopádně slibná a mohla by se uplatnit nejen v léčbě pacientů ale i v medicínském výzkumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Ahmed Hozain & John O'Neill/Columbia Engineering

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907