Jak obnovit poškozené plíce pro transplantace? Pomohou nám prasata

15.07.2020 - Stanislav Mihulka

Krevní oběh prasete dokáže úspěšně „uzdravovat“ poškozené a opotřebované plíce od dárců

<p>Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.</p>

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.


Reklama

V dnešní době trpí mnoho lidí devastujícími chorobami plic. Jejich stav bývá natolik vážný, že mohou přežít jen díky transplantaci plic. Zároveň je ale těchto pacientů mnohem více, než kolik je dárců. Aby toho nebylo málo, i z tohoto nízkého počtu plic pro transplantace je významná část poškozená či opotřebovaná natolik, že je pro transplantace není možné použít.

Badatelé americké Columbia University nedávno vymysleli nový a z pohledu laika velice neobvyklý postup, kterým je možné poškozené a opotřebované plíce regenerovat a oživit do té míry, že je pak lze použít k transplantaci. Tento postup spočívá v napojení krevního oběhu lidských plic získaných od dárce k živému praseti s potlačenou imunitou.

TIP: Bioinženýři vypěstovali plíce a transplantovali je do dospělého prasete

Tým Columbia University už má za sebou úspěšný test s oživením pěti vážně poškozených lidských plic. Před případným zavedením tohoto postupu do medicíny bude ještě nutné vyřešit některé technické problémy. Především bude nutné zajistit, aby se z prasete do oživovaných plic nepřenesly nějaké patogeny či jiná onemocnění. Podle tvůrců je jejich metoda každopádně slibná a mohla by se uplatnit nejen v léčbě pacientů ale i v medicínském výzkumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Ahmed Hozain & John O'Neill/Columbia EngineeringDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907