Jak se žilo v harémech? A odkud vzešli Přemyslovci? 10 nejzajímavější historických témat uplynulého roku

Jak se ve skutečnosti žilo v harémech? Měli Přemyslovci moravský, německý nebo franský původ? A co v minulosti čekalo na nemanželské děti? Připomeňte si 10 nejčtenějších historických příběhů uplynulého roku…

27.12.2022 - Martin Reichman



Zlatá klec zbavená erotiky a romantiky: Jak se ve skutečnosti žilo v harémech

Muslimské ženy žily po staletí v harémech. V orientu však zdaleka nešlo o tak rozšířenou instituci, jak se všeobecně soudilo. Nezrodila se s islámem a už vůbec neměla onen eroticko-romantický charakter, jaký jí Evropané s oblibou připisovali…


Genetické zatížení Habsburků: Krev se „promísila“ až za Marie Terezie

Ze šestnácti potomků Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského, pěti chlapců a jedenácti dívek, se dospělého věku dožilo pouze deset z nich. Ani tehdy neměli zaručenu šťastnou budoucnost… 


Neuvěřitelné legendy pekelného hradu Houska: Co v něm prováděli nacisté?

Dějiny hradu Houska lemují od vybudování až po současnost neuvěřitelné příběhy. Co se zde stalo básníku Karlu Hynku Máchovi? A co tu prováděli nacisté?


Zatrpklá královna: Manželství s tyranem změnilo Marii Henriettu k nepoznání

Když se Marie Henrietta Habsbursko-Lotrinská vdávala, byla mladá, krásná a šťastná. Život po boku nemilovaného belgického krále ale učinil z veselého děvčete chladnou a tvrdou ženu, která zanevřela na své okolí… 


Odkud vzešli Přemyslovci: Měli moravský, německý nebo franský původ?

O prvních přemyslovských knížatech toho stále víme velmi málo, což nahrává různým více či méně uvěřitelným teoriím o jejich původu. Mohli pocházet z rodu velkomoravských Mojmírovců, být potomky franského kupce Sáma nebo dokonce sdílet předky s dolnosaskými Oldenburky?


Zavánějící problém: Jak středověká města nakládala s tunami lidských výkalů?

Při návštěvě historických měst se necháváme unášet nekritickým obdivem ke starým domům, kostelům, branám, hradbám či skrytým zákoutím. Málokdo přitom pomyslí na někdejší realitu, kdy se ulice doslova topily v odpadu, přičemž ten nejproblematičtější představovaly lidské výkaly… 


Dvacet poprav kvůli koření: Masakr obchodníků na ostrově Ambon

Tragické události roku 1623 na ostrově Ambon byly výsledkem nemilosrdného zápasu o kontrolu obchodu s kořením mezi Angličany a Nizozemci v souostroví Moluky. Poněkud absurdní činy spáchané v daleké Indonésii byly dlouho zdrojem napětí mezi oběma národy… 


Poslední Přemyslovci: Slavný rod vymřel ve skutečnosti až v 16. století

Rok 1306 máme tradičně spojený se zavražděním Václava III. a vymřením přemyslovské dynastie po meči. Tak tomu ovšem bylo pouze v Českém království, neboť existovala ještě vedlejší větev Přemyslovců. Působila ještě další dvě století v moravsko-slezském pomezí, dokud nevyhasla i ona…


Prokletý náhrdelník: Všechny jeho nositelky skonaly nepřirozenou smrtí

Údajně po něm toužila Marie Antoinetta, jenže byl určen pro jinou ženu. Navíc jako by byl prokletý. Všechny dámy, které s ním byly spojené, čekala předčasná a dosti nepříjemná smrt!


V hříchu zplozené: V Praze se před 150 lety rodila polovina dětí mimo manželství

V minulosti bylo početí či narození dítěte mimo manželství často zcela zásadní problém. Ovšem ne vždy a ne všude. V přísně katolickém Španělsku mělo odložené dítě dokonce nárok na šlechtický titul…

Témata

historie
  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Wikimedia Commons, Getty Images


Další články v sekci