Jak splácet úvěry v době koronaviru: Využijte pomoc od bank a dejte pozor na podvodníky s rychlopůjčkami

20.04.2020 - Petr Mácha

Máte stále na splátky všech svých půjček? A budete mít i v příštích měsících? Jak si v době koronavirové pandemie počít, pokud máte dluhy a snížil se váš příjem? Odborníci mají jasno: Musíte jednat včas. A pozor na podvodníky, kteří nabízejí extrémně rychlé, avšak rizikové půjčky, budou teď na každém rohu. Zároveň bychom se podle expertů měli úplně všichni připravit na variantu, že se dostaneme do platební neschopnosti. Riziko je vyšší, než kdykoliv dříve.


Reklama

Nepropadejte panice, ale jednejte včas

Jen během uplynulého měsíce přišly tisíce domácností o značnou část svých příjmů. A útlum ekonomiky pocítíme všichni. Pokud nemáte dokonalý přehled o tom, kolik měsíčně splácíte, je nejvyšší čas jej udělat. Započtěte všechny hypotéky, leasingy, splátkové nákupy i kreditní karty. A hledejte způsoby, jak splátky snížit tak, aby pro vás byly únosné i do budoucna.

Využijte pomoc od bank

Mnohé velké banky se kvůli pandemii rozhodly svým klientům pomoct a poskytují výrazné úlevy. Zjistěte si, jestli se to týká i vašich dluhů. „Jde nám o to, aby lidé měli peníze na základní živobytí. Proto umožňujeme zmrazení splátek úvěrů a hypotéky až na 6 měsíců. Během té doby neplatí žádné poplatky ani úroky. Prostě počkáme, až překonají nejobtížnější období, a pak se společně ke splátkovému kalendáři vrátíme,“ vysvětluje Filip Belant z České spořitelny.

Zjednodušujte, jak to jde

Většina lidí má více půjček najednou. Podle odborníků je ale výhodnější sloučit všechny do jedné. Vaše finanční situace se tím ohromně zpřehlední, odpadne povinnost platit různé splátky různým institucím v různých termínech. A navíc budete mít v případě potíží proti sobě spolehlivého partnera, kterému můžete věřit. „Sloučení úvěrů se jmenuje konsolidace a vypadá to tak, že jedna banka, kterou si vyberete, spojí všechny vaše dluhy do jednoho. Vy pak máte jen jeden splátkový kalendář, jedny férové podmínky a jen jednoho partnera, s nímž v případě potíží komunikujete. Je to přehledné, jednoduché a výrazně bezpečnější. Navíc můžete ušetřit na splátkách,“ radí Filip Belant s tím, že právě největší česká banka v případě pravidelného splácení odpustí klientům až 15 měsíčních splátek.

Pozor na podvodníky

Více než kdy jindy platí, že je potřeba prověřovat instituce, od kterých si půjčíte peníze. Současné krize využije mnoho společností. Budou nabízet velice rychlé, ale zároveň velice rizikové půjčky. Nenechte se natlačit do zbrklého jednání a zamyslete se, jestli toto je opravdu partner, kterému budete v následujících letech dluh splácet. Jak se zachová, když jeden den zapomenete? Dovolí vám splatit dřív nebo naopak posečkat, když se vaše situace změní? 

„Půjčte si jen tam, kde lidem věříte. Od tetičky, zaměstnavatele nebo zavedené banky, která férově a zodpovědně zhodnotí vaši situaci. Pokud se v budoucnu stane, že nebudete mít na splácení, je šance problém napravit. Můžete se snažit domluvit například odložení splátek nebo úpravu splátkového kalendáře. Partner, který je kvalitní a solidní, s vámi bude hledat řešení,“ doporučuje Filip Belant.

Před dluhy se neschovávejte

Situace je pro mnoho lidí opravdu obtížná. Pokud se ale budete tvářit, že problém neexistuje, a strkat před splátkami hlavu do písku, připravte se na to, že bude v budoucnu ještě horší. Náklady na půjčku se budou jen zvyšovat. Vedle úroku a dalších souvisejících poplatků vám totiž protistrana naúčtuje také značné sankce a poplatky za všechny úkony, kterými se nás snaží ke splácení přimět: upomínky, právní zastoupení, soudní řízení nebo exekuce. „Tyto dodatečné náklady spolu s úrokem pak jsou často i vyšší než částka, kterou jsme si původně půjčili,“ varuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni s tím, že mnohé bohužel vyburcuje k hledání řešení až uvalení exekuce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Česká spořitelna

  • Zdroj fotografií: Česká spořitelna

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907