Jak velká byla největší pozorovaná skvrna na hvězdě?

03.11.2018 - Michal Švanda

<p>Obří skvrna na hvězdě HD 12545</p>

Obří skvrna na hvězdě HD 12545


Reklama

Jedním z nejvýraznějších projevů aktivity Slunce jsou tmavé skvrny, které lze za příznivých okolností spatřit i bez dalekohledu. Ve srovnání s celkovým povrchem hvězdy se však jedná o malé útvary.

TIP: Sluneční cyklus: Silné erupce se nejčastěji objevují, když maximum končí

O přítomnosti skvrn na jiných stálicích věděli vědci už dlouho – ale teprve s aplikací velmi pokročilých metod, například dopplerovské tomografie, bylo možné rekonstruovat jejich obrazy. Zmíněná technika odhaluje nezvyklé struktury hvězdných fotosfér, nezřídka doslova posetých tmavými i světlými skvrnami nejrůznějších tvarů. 

Mezi ty největší určitě patří obří skvrna pozorovaná v roce 1999 na povrchu gigantické XX Trianguli (HD 12545), proměnné hvězdy v Trojúhelníku. Stará stálice spektrálního typu K0, 2× hmotnější a 10× rozměrnější než Slunce, měla v uvedeném roce na povrchu skvrnu, jejíž rozměry přesáhly 12 × 20 slunečních poloměrů! 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907