Jak velký asteroid by mohl způsobit hromadné vymírání druhů?

13.03.2021 - Michal Švanda

<p><strong>Síla výbuchu tzv. tunguského meteoritu se odhaduje na 10–30 megatun, tedy 2 000násobek atomové bomby svržené na Hirošimu.</strong> <em>(zdroj: Shutterstock)</em></p>

Síla výbuchu tzv. tunguského meteoritu se odhaduje na 10–30 megatun, tedy 2 000násobek atomové bomby svržené na Hirošimu. (zdroj: Shutterstock)


Reklama

Možnost, že asteroid nebo jádro komety způsobí při srážce se Zemí globální či lokální katastrofu, závisí na mnoha faktorech – a tím nejdůležitějším je hmotnost. Čím hmotnější těleso, tím pravděpodobněji pronikne až na zemský povrch a vyvolá pohromu. Záleží také na rychlosti: Rychlejší objekty mají větší kinetickou energii, jež se při kolizi mění na energii deformace.

S tím souvisí rovněž pevnost materiálu – planetka při průletu atmosférou podléhá silnému dynamickému tlaku, a ne každá látka jej vydrží. Meteoroid se rozpadá, tzv. fragmentuje, a jeho značná část se vypaří. Méně soudržný či křehký materiál přitom fragmentuje snáz. Například Tunguskou událost z 30. června 1908 způsobil výbuch asi 200metrového tělesa 5–10 km nad povrchem naší planety. Při explozi původní objekt zcela zanikl, neboť zřejmě sestával z primitivního křehkého materiálu. 

TIP: Stoletá záhada tunguzské katastrofy: Co způsobilo obří výbuch nad Sibiří?

Určitou hranici každopádně stanovit lze. NASA empiricky určila, že tělesa s rozměrem 140 m a víc již vyvolají lokální katastrofu, spočívající ve zničení území odpovídajícího jednomu státu. Změnu potravního řetězce a hromadné vymírání by způsobil objekt s rozměry v řádech kilometrů. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907