Jak vylepšit Central Park v New Yorku? Zanořenou krajinou s horami a jezery

05.04.2016 - Stanislav Mihulka

V soutěži futuristických architektonických projektů zvítězil horizontální mrakodrap kolem divokého Central Parku v New Yorku


Reklama

Letošními vítězi soutěže odvážné futuristické architektury 2016 eVolo Skyscraper Competition se stali Yitan Sun a Jianshi Wu, kteří navrhli pozoruhodnou proměnu newyorského Central Parku.

Podle jejich návrhu by na místě dnešního Central Parku měla vzniknout celá zanořená krajina o rozloze 3,4 čtverečních kilometrů. Oproti stávajícímu parku by byla mnohem členitější a zahrnovala by hory i jezera.

TIP: V newyorském Central Parku žije až 167 tisíc druhů mikrobů

Projekt New York Horizon se neomezuje jen na plochu stávajícího Central Parku - zahrnuje i zástavbu kolem celého zanořeného parku a představuje propojenou megastrukturu horizontálního mrakodrapu, s mnoha unikátními výhledy do nově vybudovaného parku. V případě, že se projekt podaří realizovat, mohou se obyvatelé New Yorku těšit na nádherný kontrast k husté městské zástavbě ze skla a oceli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, eVolo

  • Zdroj fotografií: Yitan Sun & Jianshi Wu, eVoloDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907