Jak vylepšit Central Park v New Yorku? Zanořenou krajinou s horami a jezery

05.04.2016 - Stanislav Mihulka

V soutěži futuristických architektonických projektů zvítězil horizontální mrakodrap kolem divokého Central Parku v New Yorku


Reklama

Letošními vítězi soutěže odvážné futuristické architektury 2016 eVolo Skyscraper Competition se stali Yitan Sun a Jianshi Wu, kteří navrhli pozoruhodnou proměnu newyorského Central Parku.

Podle jejich návrhu by na místě dnešního Central Parku měla vzniknout celá zanořená krajina o rozloze 3,4 čtverečních kilometrů. Oproti stávajícímu parku by byla mnohem členitější a zahrnovala by hory i jezera.

TIP: V newyorském Central Parku žije až 167 tisíc druhů mikrobů

Projekt New York Horizon se neomezuje jen na plochu stávajícího Central Parku - zahrnuje i zástavbu kolem celého zanořeného parku a představuje propojenou megastrukturu horizontálního mrakodrapu, s mnoha unikátními výhledy do nově vybudovaného parku. V případě, že se projekt podaří realizovat, mohou se obyvatelé New Yorku těšit na nádherný kontrast k husté městské zástavbě ze skla a oceli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, eVolo

  • Zdroj fotografií: Yitan Sun & Jianshi Wu, eVolo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907