Jak vypadaly první galaxie po svém zrození?

10.12.2016 - Michal Švanda

Eliptická galaxie IC 2006 -<p>V prvopočátcích vesmíru pravděpodobně převládaly eliptické galaxie</p>
Eliptická galaxie IC 2006 -

V prvopočátcích vesmíru pravděpodobně převládaly eliptické galaxie


Reklama

Při snaze o pochopení vlastností mladého vesmíru se odborníci musejí omezit prakticky jen na výsledky numerických simulací. Nejcitlivější pozorování s velmi dlouhými expozicemi sice umožňují zobrazit i opravdu staré galaxie – zejména pokud pomůže mezilehlá kupa coby gravitační čočka –, ale i ty se obvykle datují do éry kolem jedné miliardy let po Velkém třesku. Pozorování nemají dostatečné rozlišení, abychom mohli odhadnout, zda se jedná spíš o galaxie spirální, či eliptické. 

Mezi nejvzdálenější (a v důsledku konečné rychlosti šíření světla i nejstarší) pozorovatelné hvězdné ostrovy patří kvazary, tedy objekty o velké svítivosti, jejichž podstatou jsou jevy v okolí aktivních jader obřích eliptických galaxií. Na základě toho však není možné říct, že eliptické galaxie v dávném vesmíru převažovaly, neboť roli hraje výběrový efekt: Stejně vzdálené spirální galaxie nejspíš neuvidíme, protože jim chybí ono aktivní jádro! 

Realistické zastoupení jednotlivých typů hvězdných ostrovů v minulosti tak zůstává otevřenou otázkou. Numerické simulace každopádně ukazují, že první zárodky – tzv. protogalaxie – se zformovaly přibližně již 100 milionů let po Velkém třesku, dosahovaly hmotnosti zhruba milionu sluncí a rozměrů řádově v desítkách světelných let, což jsou charakteristiky srovnatelné s dnešními obřími molekulovými oblaky. Protogalaxie však nejspíš tvořila především temná hmota. Velmi záhy se v nich začaly utvářet hvězdy a postupným slučováním do větších celků se zformovala současná podoba vesmíru.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2016

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907