Jak vznikají galaktické slapové ohony?

04.12.2021 - Michal Švanda

<p>Dlouhé ohony dvojice galaxií <strong>NGC 4676</strong>, známé jako Myši, byly vytaženy gravitačními slapy v důsledku interakce obou hvězdných ostrovů.</p>

Dlouhé ohony dvojice galaxií NGC 4676, známé jako Myši, byly vytaženy gravitačními slapy v důsledku interakce obou hvězdných ostrovů.


Reklama

Stejně jako se potkávají tělesa v rámci Sluneční soustavy, potkávají se i hvězdy v hustých systémech a přirozeně se na cestách vesmírem dostávají do vzájemné blízkosti rovněž galaxie. Častěji k tomu dochází v jádrech galaktických kup: Hvězdné ostrovy na sebe při blízkých průletech gravitačně působí a navzájem si „vytrhávají“ celé stálice i galaktický plyn, který pak mezi nimi formuje rozsáhlé slapové ohony.

TIP: Nečekané pozorování: Galaxie, s neobvykle dlouhým ohonem

V uvedených strukturách se rovnováha v galaktickém plynu nezřídka naruší, takže se stávají novými oblastmi intenzivní tvorby hvězd. Popsané slapové ohony tedy patří mezi projevy galaktického kanibalismu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907