Kde se vzal dvoukilometrový kráter na antarktickém ledu? Odpověď nabízejí evropští klimatologové
Na ledovém šelfu Krále Balduina ve východní Antarktidě se nachází velký záhadný kráter o průměru 2 kilometry. Odborníci si původně mysleli, že vznikl při nedávném dopadu meteoritu. Mezinárodní tým vědců z Nizozemí, Belgie a Německa teď ale přišel s novým vysvětlením. Podle nich je v tomto případě viníkem počasí.
TIP: Na Sibiři objevili další záhadné krátery. Vědci volají po okamžitém průzkumu
Badatelé využili pozorování v terénu, satelitní snímkování i klimatické modely a dospěli k názoru, že kráter na šelfu Krále Balduina vytvořil vítr. Jde o to, že silné a trvale vanoucí větry zřejmě do této oblasti přinesly teplý suchý vzduch a zároveň odfoukly sníh.
V důsledku toho povrch ledového šelfu ztmavl, více se ohříval, roztával a nakonec vznikl kruhový tvar připomínající kráter.
IFL Science, Nature Climate Change
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)