Jak vzniklo 25 000 panzerů? Výroba německých tanků za 2. světové války (2)

Tank s černým křížem je jistě hlavním symbolem bleskové války. Stále trvají diskuse o technické úrovni obrněnců či taktických postupech velitelů, ale poněkud menší prostor se věnuje sériové produkci vozidel. Průmyslový potenciál třetí říše ovšem sehrál ohromně důležitou roli a zaslouží si větší pozornost

22.10.2019 - Lukáš Visingr



Vpád do Sovětského svazu znamenal i rozhodující podnět pro zrod zcela nových typů tanků, přestože faktem je, že těžký PzKpfw VI Tiger ve skutečnosti hodně čerpal z projektů, jež byly navrženy už před válkou. Jeho sériová produkce se rozběhla v červnu 1942. Doopravdy novou generaci obrněnců však představoval až střední PzKpfw V Panther, jenž sice nesl nižší číselné označení, ale první sériové kusy se k útvarům dostaly až v lednu 1943.

Předchozí část: Jak vzniklo 25 000 panzerů? Výroba německých tanků za 2. světové války (1)

Vozidla nové generace 

Oba typy měly společné to, že jejich výroba nabíhala v horečném spěchu, takže kvalita prvních dodaných kusů ani zdaleka neodpovídala požadavkům, což se poté dramaticky podepsalo na výsledcích počátečního bojového nasazení pantherů. Trvalo mnoho měsíců, než se podařilo nastolit odpovídající standard kvality, jenže to už průmysl třetí říše stále více trpěl leteckými útoky západních Spojenců. Americké i britské bomby ničily továrny a zabíjely dělníky, a proto se v dodávkách objevovaly výpadky a některé série tanků dlouho čekaly na dokončení, protože chyběly součástky od subdodavatelů.

Spojenecké nálety například zničily 600 Tigerů II uprostřed výroby. Říše na nálety reagovala decentralizací výroby, rozmísťované do stále většího počtu závodů, což ale zase kladlo velké nároky na dopravu ke konečné montáži. Vedle toho se Wehrmacht začínal chovat racionálněji, pokud jde o počet dodávaných variant, a snažil se hodně redukovat do té doby až absurdní typovou rozmanitost.

Objevovaly se nové verze obrněnců, které byly optimalizovány pro „nouzové“ podmínky, což odrážely jednodušší tvary či snížené počty dílů, například u PzKpfw IV Ausf. J. Právě „čtyřka“ se měla stát i obětí redukcí, když Hitler v červnu 1944 hodlal zcela zastavit její dodávky ve prospěch obrněnců Panther a Tiger a stíhačů tanků Jagdpanzer IV. Zvedl se však velký odpor důstojníků, kteří trvali na tom, že se takový efektivní „tahoun“ jako PzKpfw IV musí dále dodávat, protože panthery a tigery se nikdy nepodaří vyrábět v adekvátním množství. 

Kvantita především 

Začátek a průběh výroby typů Panther a Tiger lze použít jako dokonalé ukázky toho, jak se lišila produkce v Německu od procesů v USA a SSSR. Němci sázeli primárně na vysokou kvalitu tanků, která měla překonat početní převahu Spojenců, jenže nakonec to byla právě kvantita americké a sovětské produkce, co slavilo úspěch. Pro Spojené státy i Sovětský svaz bylo typické využití pásového montážního systému, kompletně převzatého od automobilových závodů.

Ostatně největší americká zbrojovka v Detroitu vznikla v podstatě na bázi automobilky a největší sovětský závod v Čeljabinsku (kterému se říkalo „Tankograd“) čerpal i z prací amerických inženýrů, kteří pomáhali budovat sovětský průmysl. Navzdory tomu však přístupy Američanů a Sovětů nebyly zcela stejné. Američané mohli na produkci vynakládat obrovské finance, díky čemuž provozovali špičkové lisy, obráběcí stroje a další zařízení, a tak navzdory masové produkci zůstávaly tanky dodávané armádě kvalitní.

Cena tanku

Sovětští dělníci pracovali v daleko horších podmínkách a neměli k dispozici moderní nástroje, takže se vysoké kvality dalo dosáhnout jen těžko, ale sovětský přístup o ni ani neusiloval. Tanky a jiné zbraně se vyráběly s ohledem na kalkulovanou životnost, počítající se zpravidla v měsících či týdnech, přímo v boji pak maximálně v hodinách.

Dokončení: Jak vzniklo 25 000 panzerů? Výroba německých tanků za 2. světové války (3) (vychází v pátek 25. října)

Právě to umožnilo Sovětům vyprodukovat asi 55 000 tanků T-34, kdežto americké zbrojovky dodaly 50 000 strojů M4 Sherman. Jen těchto dvou hlavních typů tudíž dohromady vzniklo zhruba čtyřikrát více, než kolik Němci vyrobili všech svých tanků. Velkou vypovídací hodnotu mají rovněž časové a finanční náklady na produkci, jelikož na jeden sherman bylo třeba asi 10 000 člověkohodin (čas odpovídající práci průměrného pracovníka po dobu jedné hodiny) a cena činila asi 115 000 říšských marek, zatímco PzKpfw VI Ausf. B vyžadoval až 300 000 člověkohodin a stál okolo 800 000 marek. 

  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Bundesarchiv


Další články v sekci