Hubbleovo extrémně hluboké pole představuje snímek malé oblasti oblohy v souhvězdí Pece, který pořídil Hubbleův kosmický dalekohled (HST) při sérii dlouhých expozic s celkovou akumulací přesahující 22 dnů. Fotografie byla publikována v roce 2012 a sběr dílčích expozic zabral 50 dnů pozorovacího času, neboť HST mohl lokalitu sledovat méně než polovinu oběhu kolem Země.
TIP: Soustava teleskopů ALMA prozkoumala Hubbleovo ultrahluboké pole
Cílem Hubbleových hlubokých polí (extrémně hluboké pole není jediným produktem svého druhu) je zachytit i velmi slabé objekty, jejichž světlo k nám přichází ze značných vzdáleností, a reprezentuje tudíž pohled do dávné minulosti. Hluboká pole se vybírají tak, aby se v nich prakticky nevyskytovaly stálice naší Galaxie – každý zářící objekt na snímku je tudíž odlehlou galaxií. Nejvzdálenější ze zobrazených hvězdných ostrovů od nás dělí 13,2 miliardy světelných let, tzn. že se zformovaly jen 450 milionů roků po Velkém třesku.
Tajemství vesmíru
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)