Jak zajistit bezpečnost léků? Jedlými štítky s fluoreskujícími proteiny

19.01.2020 - Stanislav Mihulka

Padělané léky ohrožují nejen zisky farmaceutických firem, ale hlavně lidské zdraví. Jedlé, stravitelné a fluoreskující značky by to mohly změnit

<p>Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.</p>

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.


Reklama

Kolem léčiv se točí velké peníze. Proto také často dochází k falšování lukrativních léků, což přináší mnohem horší problémy, než jenom finanční ztráty farmaceutických firem. Například falšované opiáty podle dostupných údajů již zavinily úmrtí ve 46 státech USA. Odborníci tvrdí, že falšované léky dnes tvoří až 10 procent globálního trhu a jsou každým rokem přímo zodpovědné za tisíce mrtvých po celém světě.

Vědci a výrobci léků se proto snaží přijít s technologií, která by takové padělání léků co nejvíce zkomplikovala. Prozatím takové snahy nebyly příliš úspěšné. Padělatelé jsou vynalézaví a dovedou leccos obejít nebo napodobit. Třeba se teď prosadí novinka amerických badatelů, kteří vytvořili pozoruhodné fluoreskující a zároveň jedlé štítky, které fungují jako kolky na jednotlivé tobolky léku.

TIP: Chytrý obal dokáže sám zjistit, jestli není jídlo zkažené

Tyto štítky mají podobu tenké průhledné folie, která obsahuje syntetické proteiny, založené na přírodních proteinech hedvábí a zároveň na proteinech, které fluoreskují v několika různých, jasně odlišných barvách. Když na tento štítek někdo posvítí LEDkou, tak ihned uvidí fluoreskující barevný vzor, který bude důkazem pravosti dotyčné tobolky léku. Proteinové štítky jsou zároveň jedlé a perfektně stravitelné. V budoucnu by si uživatelé mohli kontrolovat své léky aplikací chytrého telefonu.

 

  • Zdroj textu:

    Purdue University

  • Zdroj fotografií: Purdue University photo/Jung Woo Leem

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907