Létající pyromani? Vědci otestovali v praxi drony, které mají zakládat požáry

20.05.2016 - Stanislav Mihulka

Požár ve volné přírodě si obvykle spojujeme s katastrofou. Řízené požáry ale přírodě pomáhají – nově mají přírodě při zakládání požárů pomoci „pyromanské“ drony


Reklama

Požár ve volné přírodě je obvykle velký průšvih, neplatí to ale absolutně – požáry od počátku věků slouží také k obnově přírody. Jako ochranářský prostředek se požáry používají především na vřesovištích, ale i vrchovištích a pastvinách. V Německu používají oheň pro údržbu bezlesí bývalých vojenských prostor. Vědci se nyní rozhodli, že Matce přírodě se zakládáním požárů kapku vypomohou.

Vědci Univerzity v Nebrasce už delší dobu vyvíjejí dron, který by dovedl založit kontrolovaný požár zápalnými bombami a snížil tím riziko pro ochranáře a požárníky. Jde jim to docela dobře a teď svou technologii vyzkoušeli přímo v terénu.

TIP: Zapalovací dron novým pomocníkem proti požárům v divočině

Vypravili se do národního parku Homestead National Monument of America v Nebrasce, kde s pomocí zapalovacích dronů spálili 10,5 hektaru prérijního porostu. Vývoj zapalovacích dronů bude i nadále pokračovat. K ochranářům by se měly dostat během několika příštích let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, University of Nebraska-Lincoln

  • Zdroj fotografií: University of Nebraska-LincolnDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907