Jak zatočit s malárií? Začněme tím, že budeme léčit komáry

02.03.2019 - Stanislav Mihulka

Pokud komáry vyléčíme, mohou dál hrát svou nezastupitelnou roli v ekosystému, lidem už ale nebudou nebezpeční

<p>Samotné komáří štípnutí není příjemné, ale ani nebezpečné.</p>

Samotné komáří štípnutí není příjemné, ale ani nebezpečné.


Reklama

Vyhubení všech komárů by nepochybně ukončilo éru malárie a dalších nepříjemných chorob, které komáři přenášejí. Má to ale háček. Komárů je nesmírně mnoho a jsou velice odolní. Rychle se stávají rezistentními i na ty nejlepší insekticidy. Také hrají určitou roli v ekosystému, například jako potrava pro mnoho dalších živočichů, kterým by určitě scházeli.

Vědci z amerického Harvardu proto navrhují jiný postup. Namísto likvidace komárů bychom je mohli léčit. Štípali by sice dál a byli by pořád stejně nepříjemní, nepřenášeli by ale malárii nebo i další problematické choroby.

TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

Badatelé použili atovakvon, chemickou látku, která je poměrně účinná proti některým prvokům, včetně zimniček, tedy původců malárie. V experimentech si ověřili, že když se komáři na chvíli dostanou do kontaktu s atovakvonem, spolehlivě u nich zlikviduje všechny původce malárie, které má dotyčný komár v těle. Látka přitom nijak neovlivní schopnost komára dál žít a množit se. Podobné látky by se mohly natírat na sítě proti komárům, okna, nábytek či další povrchy a lidé v oblastech s výskytem malárie by se tak mohli chránit před touto vražednou nemocí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907