Jak zatočit s malárií? Začněme tím, že budeme léčit komáry

02.03.2019 - Stanislav Mihulka

Pokud komáry vyléčíme, mohou dál hrát svou nezastupitelnou roli v ekosystému, lidem už ale nebudou nebezpeční

<p>Samotné komáří štípnutí není příjemné, ale ani nebezpečné.</p>

Samotné komáří štípnutí není příjemné, ale ani nebezpečné.


Reklama

Vyhubení všech komárů by nepochybně ukončilo éru malárie a dalších nepříjemných chorob, které komáři přenášejí. Má to ale háček. Komárů je nesmírně mnoho a jsou velice odolní. Rychle se stávají rezistentními i na ty nejlepší insekticidy. Také hrají určitou roli v ekosystému, například jako potrava pro mnoho dalších živočichů, kterým by určitě scházeli.

Vědci z amerického Harvardu proto navrhují jiný postup. Namísto likvidace komárů bychom je mohli léčit. Štípali by sice dál a byli by pořád stejně nepříjemní, nepřenášeli by ale malárii nebo i další problematické choroby.

TIP: Nová zbraň proti malárii: Experimentální insekticid způsobí, že komáři vybuchnou

Badatelé použili atovakvon, chemickou látku, která je poměrně účinná proti některým prvokům, včetně zimniček, tedy původců malárie. V experimentech si ověřili, že když se komáři na chvíli dostanou do kontaktu s atovakvonem, spolehlivě u nich zlikviduje všechny původce malárie, které má dotyčný komár v těle. Látka přitom nijak neovlivní schopnost komára dál žít a množit se. Podobné látky by se mohly natírat na sítě proti komárům, okna, nábytek či další povrchy a lidé v oblastech s výskytem malárie by se tak mohli chránit před touto vražednou nemocí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907