Jako malé děti: Umělá inteligence Facebooku se učí fyziku hrou s kostkami

09.03.2016 - Stanislav Mihulka

Facebook vyvíjí inteligentní algoritmus, který dokáže předpovídat fyziku. Software se učí stejně jako malé děti – hrou s barevnými kostkami


Reklama

Facebook využívá laboratoř pro výzkum umělé inteligence, kde se vývojáři snaží vytvořit co nejlepší software pro správu a fungování sociálních médií. Snaží se zde naučit umělou inteligenci základním pravidlům fyziky stejným způsobem, jakým se je učí lidé - tedy hrou.

Vývojáři nechali umělou inteligenci „hrát si“ s kostkami podobně, jako si s nimi hrají děti. Nejprve vytvořili celkem 180 tisíc počítačových simulací dvou až čtyř barevných kostek, uspořádaných v různých kombinacích. Rovněž natočili téměř 500 videí zobrazujících stojící a hroutící se věže z kostek.

Poté tyto simulace a videa předali ke zpracování počítačům. Cílem tréninku je donutit umělou inteligenci odhadnout, jak dopadnou doposud neviděné situace s kostkami. Nejlepší umělá inteligence uspěla v 89 procentech situací s virtuálními kostkami, což je mimochodem lepší výsledek, než jakého se stejnými situacemi dosahují lidé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Alan Chia / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907