Jako mloci: Lidé mají skrytou schopnost regenerace kloubní chrupavky

15.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nemusíme závidět mlokům a dalším živočichům, kteří si sami dokážou opravovat své tělo. Své chrupavky si dokážeme do jisté míry opravit také


Reklama

Lidé mohou jen tiše závidět mlokům a dalším živočichům, kteří si dovedou regenerovat celé poškozené tkáně a někdy i kusy těla. Američtí badatelé ale nedávno zjistili, že i my vlastně máme k dispozici podobný mechanismus, jakým si mloci dovedou regenerovat poškozené končetiny. Tento mechanismus nám umožnuje regeneraci chrupavek v kloubech.

Vědci zkoumali lidské chrupavky na různých místech těla pomocí metody hmotnostní spektrometrie. Přišli na to, že stáří chrupavek záleží na tom, jakou má dotyčný kloub pozici v těle. Chrupavky v kotnících jsou nejmladší, chrupavky v kolenou jsou středního stáří a nejstarší jsou chrupavky v kyčlích. Odpovídá to pozorování u různých zvířat, u nichž se obvykle nejsnadněji regenerují části končetin, které jsou nejvzdálenější od těla, jako koncové části nohou anebo konce ocasu.

TIP: Výzkum regenerace obojživelníků a ryb přináší naději i pro lidské pacienty

Různé stáří lidských chrupavek odpovídá tomu, že zmíněný „mločí“ mechanismus regenerace chrupavek pracuje různě rychle v různých kloubech. Nové znalosti o regeneraci chrupavek by mohly přispět k vývoji nových postupů léčby artrózy, která je nejrozšířenější chorobou kloubů. Výsledky výzkumu rovněž osvětlují, proč se poraněná kolena nebo nedej bože kyčle hojí tak obtížně a dlouho.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907