Jaký bude svět v roce 2022: Digitalizace fyzického světa předpoví i katastrofu

27.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Poté co jsme úspěšně digitalizovali informace, obchodní transakce a sociální vztahy, nás čeká další krok – digitalizace fyzického světa

<p>Tzv. internet věcí pomůže s dokonalou koordinací dopravy v gigantických metropolích</p>

Tzv. internet věcí pomůže s dokonalou koordinací dopravy v gigantických metropolích


Reklama

Pomocnou ruku při digitalizaci fyzického světa nám podá tzv. internet věcí, který umožňuje bezdrátové propojení zařízení a jejich vzájemnou komunikaci. Samořídící auta, lednice, jež si dokáže objednat chybějící potraviny, kávovar vyrábějící náš oblíbený životabudič přesně dvacet minut poté, co nám zazvoní budík, nebo inteligentní systém, který v bytě zatopí, až se budeme vracet z práce – to jsou jen některé z mnoha příkladů internetu věcí, jenž v příštích pěti letech poroste neuvěřitelnou rychlostí.

Problém spočívá v tom, že je nesmírně obtížné tak obrovské množství informací zorganizovat a pracovat s nimi. Odhaduje se například, že vědci tráví až 80 % času vyhrazeného na práci s daty jejich „čištěním“ od nesouvisejících údajů – místo aby zjišťovali, co přesně nám tato data sdělují. Pomoct by mohly nové výkonné algoritmy a software, k nimž patří i projekt Macroscope. 

Makropohled na planetu 

Internet věcí se zdaleka nezastavuje u domácích spotřebičů a lepší organizace dopravy, ale projeví se především v průmyslu a zemědělství. Systém Macroscope zapojuje do organizování dat umělou inteligenci, která je dokáže vyhodnocovat mnohem efektivněji než jakýkoliv běžný analytik. Již dnes je „makroskop“ zásobován víc než šesti miliardami připojených zařízení, jež generují desítky exabajtů (1018 bajtů) dat měsíčně – a zmíněný objem má každoročně narůstat o 30 %. Do budoucna vědci počítají s tím, že do makroskopu zařadí a propojí v něm řádově miliardy objektů: od ledniček a žárovek přes kardiostimulátory a fotoaparáty až po drony či satelity

Pokud například dokážeme dokonale analyzovat data, která získali meteorologové, hydrologové a pedologové (odborníci na půdu), dostane nová generace farmářů do rukou velmi užitečný nástroj: Budou mít k dispozici nejen údaje o půdních podmínkách či o dostupných vodních zdrojích, ale také přesné informace, kdy nastane nejlepší čas setby a sklizně, jaké plodiny zasadit a kam nebo třeba jak optimálně hospodařit s vodou.

Stejně tak by zmíněná technologie měla zvládnout řešit otázky týkající se celé planety – například předvídat srážku s asteroidem, přičemž nám poskytne údaje o jeho poloze a složení. Makroskop tedy přinese nový, digitalizovaný a interaktivní obraz okolního světa, podstatně komplexnější než kdykoliv dřív.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907