Jaký bude svět v roce 2022: Umělá inteligence v roli lékařů

19.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Podle expertů z IBM se můžeme v horizontu pěti let díky nejmodernějším inovacím těšit na nevídanou proměnu reality: Spatříme to, co pro lidské oko zůstávalo po celý jeho vývoj neviditelné, dokončíme digitalizaci fyzického světa a umělá inteligence bude diagnostikovat naše duševní i fyzické nemoci

Duše v rukou počítače -<p>Umělá inteligence lékaře o práci nepřipraví, ale výrazně jim usnadní vyšetření a rozhodování o vhodné léčbě.</p>
Duše v rukou počítače -

Umělá inteligence lékaře o práci nepřipraví, ale výrazně jim usnadní vyšetření a rozhodování o vhodné léčbě.


Reklama

Spojení umělé inteligence a léčby duševních poruch možná leckomu přijde nereálné, experti z IBM však mají jiný názor. Podle nich již v horizontu pěti let dospějeme do bodu, kdy způsob řeči nebo psaný projev poslouží umělé inteligenci jako indikátor našeho duševního i fyzického zdraví. Ze získaných materiálů pak digitální psychiatr zvládne odvodit raná stadia rozvíjejících se nemocí, o nichž ještě ani nemusíme vědět. Sledovat se budou nejen duševní poruchy, ale třeba i degenerativní neurologická onemocnění a řada dalších chorob.

Na zmíněném systému vědci rozhodně nepracují jako na nějaké samoúčelné hře se slovy. Vývojová, duševní a neurodegenerativní onemocnění představují v řadě vyspělých zemí značnou zátěž nejen pro samotné pacienty, nýbrž i z ekonomického hlediska. Jen v USA dnes trpí nějakou formou psychické nemoci, jako je deprese, bipolární porucha či schizofrenie, každý pátý obyvatel a zhruba polovině vážných případů se nedostává žádné lékařské pomoci. Předpokládá se, že celkové náklady na léčbu duševních chorob vystoupají ve Spojených státech do roku 2030 na šest bilionů dolarů, tedy asi 150 bilionů korun.

Stačí tři sta slov

Počítače budou v řeči nebo v psaném projevu pacienta hledat indikátory možné nemoci a budou přitom hodnotit řadu faktorů jako celkový význam, stavbu vět nebo intonaci. Následně získané údaje zkombinují s výsledky vyšetření pomocí dalších zařízení, například magnetické rezonance či elektroencefalogramu. Zdravotníkům se pak dostane do rukou vcelku komplexní vyhodnocení pacientovy situace.


Příště:

Umělá inteligence v roli lékařů (vyšlo 19. dubna)

Hyperspektrální zobrazování (vyšlo 23. dubna)

Digitalizace fyzického světa (vyšlo 27. dubna)

Nanotechnologie umožňující analýzu nemocí (vyšlo 1. května)

Převratné fotonické čipy (vychází 5. května)


Tým expertů z IBM v současnosti zpracovává jak zápisy, tak audionahrávky z různých psychiatrických pohovorů a ukládá je do systému, který se zároveň učí rozpoznat projevy nemoci. Nutno dodat, že projekt slaví úspěchy už dnes. Stačí mu například pouhých 300 slov, aby poznal, zda u pacienta hrozí propuknutí psychické poruchy. A v rámci studie, kterou ve spolupráci s IBM uskutečnili vědci z Columbia University, dokázali psychiatři s jeho pomocí se 100% přesností předpovědět, u kterého z dospívajících pacientů propukne v průběhu následujících dvou let psychóza.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907