Jaký bude svět v roce 2022: Hyperspektrální zobrazování ukáže i neviditelné

23.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Lidské smysly jsou omezené, naše oči nevyjímaje. I v tomto směru však věda učinila neuvěřitelný pokrok, a tak se můžeme těšit, že již v horizontu pěti let doslova prohlédneme

Hyperspektrální zobrazování -<p>Hyperspektrální zobrazování lze použít i v mobilní aplikaci, například při rozeznávání složení jídla a nápojů.</p>
Hyperspektrální zobrazování -

Hyperspektrální zobrazování lze použít i v mobilní aplikaci, například při rozeznávání složení jídla a nápojů.


Reklama

Pokroku vděčíme za technologii zvanou hyperspektrální zobrazování. Přístroje umožňující nahlédnout do útrob lidského těla jako rentgen nebo ultrazvuk samozřejmě existují už dnes, mají však zásadní nedostatky: Jsou velmi drahé a „vidí“ pouze některé části elektromagnetického spektra.


Příště:

Umělá inteligence v roli lékařů (vyšlo 19. dubna)

Hyperspektrální zobrazování (vyšlo 23. dubna)

Digitalizace fyzického světa (vyšlo 27. dubna)

Nanotechnologie umožňující analýzu nemocí (vyšlo 1. května)

Převratné fotonické čipy (vychází 5. května)


Naproti tomu zařízení využívající hyperspektrální zobrazování kombinují několik pásem elektromagnetického vlnění, čímž se oblast, kam mohou proniknout, značně rozšiřuje. Ještě významnější je fakt, že tyto přístroje mají být přenosné a cenově dostupné – „superzrak“ se tak velmi pravděpodobně stane každodenní realitou. Typickým příkladem již dnes používané hyperspektrální technologie jsou vojenská noční vidění doplněná termokamerou, jež umožňují vidět lidské teplo (podobné zařízení použila speciální americká jednotka SEAL při zabití teroristy Usámy bin Ládina už v roce 2011). 

Na silnice i do obchodu 

Jakmile budeme schopni spatřit dosud neviditelné, značně se zjednoduší například dopravní situace na silnicích a dálnicích – a to jak pro běžné řidiče, tak pro autonomní vozidla. Díky nové technologii jasně uvidíme skrz mlhu i déšť a systém nás také třeba dopředu upozorní na přítomnost většího objektu v naší blízkosti, ať již půjde o převrácenou popelnici, zatoulanou srnu, či díru ve vozovce.

Podle futurologů umožní zmíněná platforma vytvořit celou řadu praktických a cenově dostupných zařízení a aplikací: Například milovníky zdravé stravy jistě potěší mobilní aplikace, která zvládne proskenovat jakoukoliv potravinu, načež předloží její nutriční hodnotu i doporučení, zda je jídlo „bezpečné“. Hyperobrázek bankovního šeku nám zase obratem potvrdí, je-li dokument pravý, či nikoliv.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907