Jaký je nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

24.04.2021 - Michal Švanda

Hvězdný systém jako je ten náš – tedy jen s jednou hvězdou je ve vesmíru překvapivě vzácný. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Jaký je ale nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

<p>Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě <strong>HD 98800</strong> existují planety, mohou takový pohled zakoušet. </p>

Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě HD 98800 existují planety, mohou takový pohled zakoušet. 


Reklama

Hvězdy se ve vesmíru jen zřídka vyskytují osamoceně – a například naše Slunce k uvedeným výjimkám patří. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Výskyt dvoj-, troj- i vícehvězd souvisí s historií jejich vzniku: Při formování z mateřské pramlhoviny oblak plynu hierarchicky fragmentoval, a v jednom místě tak současně vzniklo větší množství stálic. Některé byly ze seskupení – z otevřené hvězdokupy – vypuzeny, jiné se k sobě navázaly a vytvořily vícenásobnou soustavu.

TIP: Jakým způsobem obíhají planety kolem dvojhvězd?

Dvojhvězdy jsou ve vesmíru běžné, trojhvězdy nepředstavují vzácnost. Nejpočetnější známé systémy tvoří sedmihvězdy, přičemž astronomové zatím vědí o dvou: ν Scorpii a AR Cassiopeiae. V obou případech se jedná o složité hierarchické soustavy, pozorovatelné i malými dalekohledy. 

Vícenásobné hvězdné systémy:

  • Dvojhvězdný: Sirius (souhvězdí Velkého psa), Spica (souhvězdí Panny)
  • Tříhvězdný: Alpha Centauri (souhvězdí Kentaur), Gliese 667 (souhvězdí Štíra), Fomalhaut (souhvězdí Jižní ryby)
  • Čtyřhvězdný: Capella (souhvězdí Vozky), Mizar (souhvězdí Velké medvědice)
  • Pětihvězdný: Beta Capricorni (souhvězdí Kozoroha), Mintaka (Delta Orionis, souhvězdí Orion)
  • Šestihvězdný: Beta Tucanae (souhvězdí Tukana), Kastor (souhvězdí Blíženců)
  • Sedmihvězdný: Nu Scorpii (souhvězdí Štíra), AR Cassiopeiae (souhvězdí Kasiopeji)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907