Jaký je nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

24.04.2021 - Michal Švanda

Hvězdný systém jako je ten náš – tedy jen s jednou hvězdou je ve vesmíru překvapivě vzácný. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Jaký je ale nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

<p>Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě <strong>HD 98800</strong> existují planety, mohou takový pohled zakoušet. </p>

Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě HD 98800 existují planety, mohou takový pohled zakoušet. 


Reklama

Hvězdy se ve vesmíru jen zřídka vyskytují osamoceně – a například naše Slunce k uvedeným výjimkám patří. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Výskyt dvoj-, troj- i vícehvězd souvisí s historií jejich vzniku: Při formování z mateřské pramlhoviny oblak plynu hierarchicky fragmentoval, a v jednom místě tak současně vzniklo větší množství stálic. Některé byly ze seskupení – z otevřené hvězdokupy – vypuzeny, jiné se k sobě navázaly a vytvořily vícenásobnou soustavu.

TIP: Jakým způsobem obíhají planety kolem dvojhvězd?

Dvojhvězdy jsou ve vesmíru běžné, trojhvězdy nepředstavují vzácnost. Nejpočetnější známé systémy tvoří sedmihvězdy, přičemž astronomové zatím vědí o dvou: ν Scorpii a AR Cassiopeiae. V obou případech se jedná o složité hierarchické soustavy, pozorovatelné i malými dalekohledy. 

Vícenásobné hvězdné systémy:

  • Dvojhvězdný: Sirius (souhvězdí Velkého psa), Spica (souhvězdí Panny)
  • Tříhvězdný: Alpha Centauri (souhvězdí Kentaur), Gliese 667 (souhvězdí Štíra), Fomalhaut (souhvězdí Jižní ryby)
  • Čtyřhvězdný: Capella (souhvězdí Vozky), Mizar (souhvězdí Velké medvědice)
  • Pětihvězdný: Beta Capricorni (souhvězdí Kozoroha), Mintaka (Delta Orionis, souhvězdí Orion)
  • Šestihvězdný: Beta Tucanae (souhvězdí Tukana), Kastor (souhvězdí Blíženců)
  • Sedmihvězdný: Nu Scorpii (souhvězdí Štíra), AR Cassiopeiae (souhvězdí Kasiopeji)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907