Jaký je nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

24.04.2021 - Michal Švanda

Hvězdný systém jako je ten náš – tedy jen s jednou hvězdou je ve vesmíru překvapivě vzácný. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Jaký je ale nejvyšší známý počet stálic v jednom hvězdném systému?

<p>Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě <strong>HD 98800</strong> existují planety, mohou takový pohled zakoušet. </p>

Jak by to vypadalo mít čtyři slunce na obloze? Pokud v soustavě HD 98800 existují planety, mohou takový pohled zakoušet. 


Reklama

Hvězdy se ve vesmíru jen zřídka vyskytují osamoceně – a například naše Slunce k uvedeným výjimkám patří. Podle odhadů se totiž 80 % stálic, a možná i vyšší počet, nachází ve vícenásobných systémech. Výskyt dvoj-, troj- i vícehvězd souvisí s historií jejich vzniku: Při formování z mateřské pramlhoviny oblak plynu hierarchicky fragmentoval, a v jednom místě tak současně vzniklo větší množství stálic. Některé byly ze seskupení – z otevřené hvězdokupy – vypuzeny, jiné se k sobě navázaly a vytvořily vícenásobnou soustavu.

TIP: Jakým způsobem obíhají planety kolem dvojhvězd?

Dvojhvězdy jsou ve vesmíru běžné, trojhvězdy nepředstavují vzácnost. Nejpočetnější známé systémy tvoří sedmihvězdy, přičemž astronomové zatím vědí o dvou: ν Scorpii a AR Cassiopeiae. V obou případech se jedná o složité hierarchické soustavy, pozorovatelné i malými dalekohledy. 

Vícenásobné hvězdné systémy:

  • Dvojhvězdný: Sirius (souhvězdí Velkého psa), Spica (souhvězdí Panny)
  • Tříhvězdný: Alpha Centauri (souhvězdí Kentaur), Gliese 667 (souhvězdí Štíra), Fomalhaut (souhvězdí Jižní ryby)
  • Čtyřhvězdný: Capella (souhvězdí Vozky), Mizar (souhvězdí Velké medvědice)
  • Pětihvězdný: Beta Capricorni (souhvězdí Kozoroha), Mintaka (Delta Orionis, souhvězdí Orion)
  • Šestihvězdný: Beta Tucanae (souhvězdí Tukana), Kastor (souhvězdí Blíženců)
  • Sedmihvězdný: Nu Scorpii (souhvězdí Štíra), AR Cassiopeiae (souhvězdí Kasiopeji)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907