Jaký je rozdíl mezi sekundou a vteřinou?

15.02.2020 - Michal Švanda

<p>Úhlová velikost Slunce na obloze je cca 31′–32′, Měsíce 29′–33′. Díky tomu může při úplném zatmění Měsíc zcela zakrýt sluneční kotouč.</p>

Úhlová velikost Slunce na obloze je cca 31′–32′, Měsíce 29′–33′. Díky tomu může při úplném zatmění Měsíc zcela zakrýt sluneční kotouč.


Reklama

Lidé si to často neuvědomují, ale mezi vteřinou a sekundou je zhruba stejný rozdíl jako mezi metrem a kilogramem. Každé z těchto označení totiž pojmenovává jednotku jiné fyzikální veličiny: Sekunda je jednotkou času, přičemž šedesát sekund tvoří jednu minutu a šedesát minut jednu hodinu. Naproti tomu vteřina představuje jednotku úhlové míry, tedy velikosti úhlu v rovině. Šedesát (úhlových) vteřin odpovídá jedné (úhlové) minutě a šedesát (úhlových) minut je dohromady jeden (úhlový) stupeň. 

TIP: Jak dlouhý je jeden rok? Odpověď není tak jednoduchá

V krásné literatuře a běžné mluvě se záměna sekund a vteřin toleruje – veličina, o níž se mluví, vyplývá z kontextu, a navíc se na vědeckou přesnost neklade důraz. Ovšem tvrdit, že let trval sedm vteřin, je podobně nesprávné jako prohlásit, že „okamžik trval celý světelný rok“. To proto, že světelný rok představuje jednotku délky. V odborné literatuře by pak k podobným záměnám rozhodně docházet nemělo.

 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907