Japonská kavárna přišla na způsob, jak zaměstnat lidi upoutané na lůžko

17.12.2018 - Martin Reichman



Robotičtí číšníci, skladníci nebo třeba recepční v hotelech jsou již dnes v některých zemích poměrně běžnou realitou. Japonská kavárna ale nyní využila roboty k zaměstnání lidí, kteří jsou kvůli těžké nemoci trvale upoutáni na lůžko.

Tokijská kavárna Dawn Ver Beta cafe využila schopností robotů Orly Lab k obsluze zákazníků. To nejzajímavější na celé věci je ale fakt, že roboty ovládali z domova pacienti s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) nebo s vážným poraněním páteře, kteří jsou jinak zcela odkázáni na pobyt na lůžku. 

Do chvályhodného projektu se zapojilo deset vážně nemocných lidí, kteří se za mzdu ve výši 1 000 jenů (v přepočtu zhruba 200 Kč), střídali v ovládání 4 robočíšníků. Roboty, označované jako OriHime-D, ovládali pacienti pomocí pohybu svých očí. Robočíšníci tak dokázali zákazníky nejen obsloužit, ale mohli s nimi i zprostředkovaně komunikovat.

TIP: Pošťáky v Německu čeká konkurence: DHL začala testovat robotické kurýry

Jak již název kavárny naznačuje, šlo pouze o pilotní 14denní projekt. Provozovatelé ale věří, že se jim podaří sehnat dostatek prostředků pro stálý provoz.

  • Zdroj textu

    orylab.com, arca-gia.com, The Japan Times

  • Zdroj fotografií

    Orly Lab


Další články v sekci